Diş Tedavisi ve Röntgen Çekimi

Diş röntgenleri teşhis ve tedavi planlamasında diş hekiminin en büyük yardımcılarıdır. Genellikle ağız içerisinde şüphelenilen durumlarda çürük varlığında kemiği ilgilendiren problemlerde teşhis mutlaka röntgenle desteklenmelidir. Diş röntgenleri çok uzun zamandır diagnoz açısından diş hekimliğinin hizmetindedir. Röntgen denince akla radyasyon gelir. Radyasyon da genellikle diş hekimlerini iten bir kelimedir ama diş hekimliğinde ve genel tıp alanında röntgen çok geniş bir kullanım alanı sağlar. Bir röntgen küçük ağız röntgeni ve klasik röntgenle yani elle banyo yapılmış bir diş röntgen filmi iki yada üç miligrem yapar. Böyle bir radyoaktivitesi vardır. Halbuki bizim sene içerisinde doğal kaynaklardan aldığımız yani uzaydan aldığımız, televizyondan aldığımız, örneğin kullandığımız bu duman dedektörlerinden aldığımız radyasyon, yiyeceklerden aldığımız radyasyon üç yüz altmış miligrem civarındadır. Yani senelik radyasyonun çok az bir kısmını diş tedavisi sırasında çekilen röntgenler belirler.

Röntgenin gerekliliği ve ne kadar sıklıkla çekileceği tamamen diş hekiminizin değerlendirmesine bağlıdır. Genellikle risk grubu hastalarda yani diş eti hastalığına ve çürüğe yatkın olan bireyler de altı ayda bir özellikle spesifik bölgelerde filmler alınır ve röntgenler çekilir. Ama ağız hijyeni çok iyi olan hastalarda, çürük ilerlemesi yavaş olan hastalarda bu periyod daha da uzun tutular. İki senelik – üç senelik aralıklarla diş röntgenleri yenilenebilir. Çocuklarda daha sık röntgen almak gereklidir çünkü çocuklarda karışık dişlenme vardır. Yani çocukların ağızında bir süt dişleri, onun arkasında da gelen daimi dişler vardır. Hem daimi dişlerin izlenmesi, gelişimlerinin takip süreci, hem de çürüklerin süt dişi çürüklerinin çok hızlı ilerlemesi daha sık röntgen alınmasını gerektirir. Bazı tedavilerde, örneğin kanal tedavisi, diş röntgeni oldukça fazla tekrarlanır. Bunun sık sık alınması daha önceden bahsettiğimiz sebeplerden dolayı çok büyük bir radyasyon yüklenmesi yapmayacaktır. Dişin köklerinin ve damar sinir durumunun kök iyileşmesinin değerlendirilmesi, diş hekimleri için daha önemlidir. Diş röntgenlerinde teknoloji her geçen gün ilerlemektedir. Eskiden daha uzun sürede ışınladığımız filmler artık yenileşen teknoloji sayesinde daha az radyasyonla birlikte daha güzel sonuçlar vermektedir.

Bunun yanında dijital radyografi oldukça yaygınlaşmıştır. Yani artık filmlere yüksek dozda radyasyon verilmiyor, daha düşük bir radyasyon verilip bunu banyo yapmadan direk bilgisayar ekranında çıktı olarak görülebiliyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.