Diş Problemlerinin Çene Ağrısına Etkisi

Dişte derin çürükler olabilir, dişte bir iltabi enfeksiyon apse oluşmuş olabilir veya yanlış alışkanlıklar vardır. Bu alışkanlıklar; sadece tek taraflı çiğneme, diğer tarafı kullanmama, bir tarafı bütün basıncı iletme, diş sıkma, diş gıcırdatma gibi normalde dişlere bindirilmemesi gereken çiğneme kuvvetlerinin bindirilmesidir.

Bazı anatomik sebepler ise, mesela dişlerin gömülü 20 yaşları dişlerinin sebep olduğu ağrılar, bunları dönem dönem ağrıyan diş konumuna getirmektedir. GÖmülü olan dişler, çenek kemiği içerisinde kendilerine bir yol açarlar ve bu yol doğrultusunda ağızda konumlanmaya çalışırlar. Bazı dönemlerde bu hareket aktifleşir, bazı dönemlerde durahan hale gelir. Aktif hareket sırasında, dişlerde ve çene kemiğine yansıyan bir ağrı olması oldukça sık görülen bir problemdir.

Uzun tedaviler yani ağız ve çene ekleminin çok zorlandığı tedaviler hemen tedavi ertesinde yine diş ağrısı ve çeneye yansıyan ağrılar oluştururlar. Aynı zamanda protez hastaları özellikle hareketli protez kullanan hastalarda, tedavi süresince meydana gelebilecek hatalar, yada çiğnemenin, ısırışın değiştirilmesi çene kemiğine yansıyan ağrılara sebep olurlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.