Diş Eti Hastalarının Diş Etlerini Doğru Fırçalaması

Diş eti çekilmesi yaşayan insanlar yani aslında diş eti hastası olan bireyler mutlaka fırçalamaya çok ciddi özen göstermeliler. Bazen biz ağız hijyen eğitimi veririz yani bakterileri boyarız ve o bakterilerin aslında görünmeyen bakterilerin görünür hale gelmesini sağlarız. Böylelikle aslında fırçayla neyi temizlediğini görür bireyler.

Fırçalamayı kırmızıdan beyaza dediğimiz diş etinden, dişe doğru fırçalamalarını ve süpürge hareketiyle fırçalamalarını öneririz. Üst çenede yukarıdan aşağıya, alt çeneden aşağıdan yukarıya yani diş etinden beyaza doğru. Sadece fırçalama yetmez çünkü zaten bu hastalarımızda dişler arasında bakteri plağı çok birikir. Biz sadece dış yüzeylerini fırçalamış oluruz. Mutlaka arayüzü fırçalamak lazım. Arayüzü temizlemek lazım.

Arayüzünü ya diş ipiyle temizlicez, diş ipi yetersizse arayüz fırçası ile temizlicez, bazen bunlar arayüz fırçasının da zararları yanlış kullanıma bağlı olabiliyor. O zaman ağız duşunu öneriyoruz. Ağız duşu dediğimiz eczanelerden alıcağınız bir aparat. Bu aparat basınçlı su ile dişlerinizin arasını temizlemenize yardımcı olur. Yanında üç dört tane parçası vardır, bunları çok uzun süre kullanabilirsiniz. Dişler arasını tazikli su ile bizim kullandığımız gibi hava su şırıngası gibi o araya birikmiş bakteri plaklarını temizlenmesine yardımcı olur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.