Diş Eti Çekilmesinin Tedavisi

Diş eti çekilmesi, aslında diş eti çekildikten sonra bir daha geri gelmez. Tedavisi daha ziyade diş etinin çekilmesine ileride engel olmak amaçlıdır.

Diş eti çekilmesine etken olan bakteriler ve diş taşları, diş etinin altından kazınarak temizlenir. Açıkta kalmış kök yüzeyine bakterilerin ve diş taşlarının yapıştığı kök yüzeylerini temizleyerek aslında diş etinin sağlıklı bir hal alıp kök yüzeyine yapışması sağlanır. Bütün tedavilerin genel amacı budur.

Bu bakterilerin diş etinde oluşturduğu granilasyon dokusu dediğimiz kronik iltihaplı doku kazınarak alınır ve sağlıklı diş eti dokusu temizlenmiş olan kök yüzeyine daha sağlıklı yapışsın diye süreç beklenir. Bu sürecin sonucunda zaten bir miktar aslında gizli kalmış diş eti çekilmesi gün yüzeyine çıkabilir. Bu bir milimetre veya onun altında olabilecek bir miktardır. Bundan sonra bunu geri kazanmaktan ziyade onun daha ilerlemesine engel olunabilir.

Bazen tramvatik sebeplerle tek tek bazı dişlerde tramvaya ve çarpmaya bağlı olarak diş eti sadece o dişe bağlı olarak çekilmiş olabilir. Eğer estetik olarak sorun yaratabilecek bir diş ise ona ek tedaviler ile başka yerden alınan yumuşak doku konur ama sadece bir veya iki dişin tedavisinde bu mümkündür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.