Diş Eti Çekilmesinin Görüntüsü

Diş Eti Çekilmesinin Görüntüsü

Diş eti çekilmesi Akut veya kronik olarak isimlendirilebilir. Akut olan diş eti çekilmesi bir apse sonrası veya çok hızlı ilerleyen diş eti hastalıkları sonrasında tedavi olduğunda da olmadığında da diş eti görüntüsü dişin kökünün daha çok açıkta kaldığı alan şeklinde kendini gösterir. Kronikte ise bu daha yavaş ilerler. Bunu birey çok fazla anlayamaz, periyodik kontrollerde diş hekimine gittiği zaman dikkatli bir gözle diş hekimi kontrolü sonrasında anlaşılabilir. Bunun sebepleri genellikle diş etinin altındaki bakterilerdir.

Kronik ilerlemede bir – iki milimetre çok vahim adledilmez. Ancak hızlı ilerliyorsa ve cep miktarı iki – üç milimetreyi geçmişse, o zaman hastalık diye adlandırılır ve mutlaka tedavisi gereklidir.

Böyle durumlarda genellikle hastalar evde tedaviyi yani ağızımda koku var, dişimi fırçalarım ve geçer diye düşünürler ancak diş fırçası o cep denilen yani kemik geriye çekildiği zaman diş etiyle kemik arasındaki kalan boşluk iki üç milimetrelik yere fırçayla ulaşamazlar. Dolayısıyla fırçalama etkin olamaz. Ancak bir milimetreye kadar ulaşabilirler. Böyle bir durumda koku fırçalamaya rağmen gitmiyorsa kanama her fırçalamada oluyorsa mutlaka diş hekimi tedavisi uygulanmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.