Diş Ağrısının Karakteristik Özellikleri

Elbetteki diş ağrısının karakteri hekimler için çok önemlidir. Genellikle teşhis zamanında ve tedavi planlamasında bundan çok yararlanılmaktadır. Örneğin hastanın kısa süreyle ani soğuk sıcak hassasiyeti ile hekime başvurduğu zaman akla ilk olarak diş çürükleri geliyor. Diş çürüklerinin yanında düşmüş olan dolgular, kenarları açılmış olan dolgular, ağızda diş eti uyumunu kaybetmiş kaplamalar veya yerlerinden oynamış kaplamalar kısa süreli soğuk sıcak hassasiyeti şeklinde belirti veriyorlar.

Kendi kendine başlayan ağrılar yani sebepsiz ortaya çıkan ağrılar genellikle gece sempdom veren ağrılarda dişlerdeki derin çürüklerin apsenin ve iltihabın bir belirtisidir.

Hastalarda uyutmayan ağrılar, yani hastanın genellikle diş hekimine “doktor bey ben bu gece hiç uyuyamadım, diş ağrısından çok büyük sıkıntı çektim.” dedikleri ağrılar 20 yaş dişlerinden kaynaklanan ağrılardır. Genel olarak sebep budur. Bunun yanında eğer apse yani dişin içerisindeki iltihap şiddetli bir konuma gelmişse yine bunun belirtisi gece başlayan ve çok rahatsız edici ağrılardır.

Eğer üst dişlerin tamamı söz konusu ise üst dişlerinde tamamında bir ağrı varsa o zaman hekimler genellikle sinüzitten şüphelenirler veyahut diş gıcırdatma gibi alışkanlıkların dişlerde meydana getirdiği ağrılardan.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.