Daha Güzel Bir Cilt İçin Böğürtlen Banyosu

Bilindiği üzere günümüzde uzmanlar insan sağlığı için mümkün olduğunca doğal yollara başvurarak tedavi etmeyi amaçlıyor. Özellikle de bakıcı ve onarıcı ilaç ve krem yapımında mümkün olduğunca doğanın bize vermiş olduğu bitkilerden yararlanıyorlar. Son yıllarda ünü hızla artan ve cilt güzelliğine iyi geldiği bilinen böğürtlendir.

Doğada yabani bir şekilde yetişen bu bitkinin yaprağı, meyvesi ve çiçeğinin birçok fayda var. Artık birçok çiftlikte ıslah edilmeye başlanan böğürtlenin özsuyu mineral, vitamin ve organik asit deposudur. Yapraklarından elde edilen çayın ağız yaralarına iyi geldiği, kanı temizlediği ve amele iyi geldiği biliniyor.

Günümüz yabancı kozmetik ürün üreten şirketlerin çoğu böğürtlen çiçeğine büyük önem vermektedir. Çünkü bu çiçekten elde edilen krem elimizi pamuk gibi yapıyor. Ünlü Türk herbalistler böğürtleni her yaştan her kesimi önemle öneriyor. İnsanı zinde tutan birkaç meyveden biri ve de içinde bol miktarda C vitamini bulunuyor. Cilde çok iyi geliyor. Diyete girenler zayıflama sürecinde muhakkak yemelidir çünkü canlılık veren etkiside var. Bu meyvenin önemli bir diğer etkiside kan şekerini hiçbir surette ekilememesidir. Neden mi? Çünkü içinde tamamen doğal olan şekerler kanı dengede tutuyor.

Daha öncede belirttiğimiz gibi yaprakları boğaz iltihabı ve yaralara çok iyi geliyor. Yaraları kısa bir zamanda iyileştiriyor. Yaprakları iyice ezdikten sonra yaraya iyice yayın ve etkisini kısa bir sürede görebilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.