Çikolatanın Faydaları Nelerdir?

Çikolata içerisinde bulunan flavonoid ismi verilen antioksidanları içeriğinde barındırmasıyla fayda verir. Antioksidan vücutta kimyasal durumlar sonucunda oluşan ve hücrelere yıkım veren serbest radikallerin zararlarını en az düzeye indiren enzimlerdir. Birçok antioksidan bulunur. Bazı antioksidanları vücut kendisi yapar. Flavonoidler antioksidanı meyvelerde, çikolatada, sebzelerde ve çayda oldukça fazla bulabilirsiniz.

Çikolatanın birçok çeşiti vardır. Sütlü çikolata, bitter çikolata ve beyaz çikolata gibi türleri vardır. Kakosu fazla, sütü az olmasından daha çok koyu kahverengi olan ve bitter ismiyle anılan siyah çikolatanın faydalarından daha çok bahsedeceğiz.

Günde bir tane tüketilecek olan çikolata kalp ve damar sistemine oldukça fazla fayda sağlar. Bitter çikolata diğer çikolata türlerine göre kalp ve damar sistemine 2 kat daha fazla yarar sağlar. Yapılan bazı araştırmalara göre hergün küçük bir siyah çikolata yendiği zaman yüksek tansiyon sorunu bulunan kişilerin tansiyonun düştüğü görülmüştür. LDL ismi verilen kötü kolesterol yüzde 20 miktarında bitter çikolata ile azaldığı kanıtlanmıştır.

Çikolatanın tadi mükemmeldir. Çikolata yerseniz vücut endorfin ismi verilen hormon salgılar. Endorfin hormonu mutluluk veren bir hormondur. Salgınlandığı zaman insanda mutluluk hissi oluşur. Çikolata yemek vücutta yer alan seratonin düzeyini yükseltir. Bu şekilde bir anti depresan ilacı gibi etki gösterir ve insanı oldukça fazla yatıştırır. İçerisindeki kafein ve teonramin tarzındaki uyarıcı maddeler size dinçlik sağlar.

Ancak çikolatanın faydalarını gördük yiyebildiğimiz kadar yiyelim çok yanlış bir düşüncedir. Oldukça fazla faydalı ve lezzetli bir yiyecek olsada oldukça fazla kalorisi vardır. 1 Bar bitter çikolatada 400 kalori bulunur. Diyette olan kişiler çikolata yediklerinde almış oldukları kalorileri diğer yiyeceklerden uzak durarak dengeleyebilirler. Bitter çikolatanın içerisinde diğer çikolatalara oranlar daha fazla antioksidan bulunur. Diğer çikolata türlerinin bitter çikolata kadar sağlığa fazla bir faydası yoktur.

Bir diğer soru ise çikolatanın sivilce yapıp yapmadığıdır. Sadece çikolata değil diğer gıda maddelerinin içerisindede akne ismi verilen sivilcelerin artmasına neden olduğu yapılan bilimsel araştırmalarda herhangi bir kanıt yoktur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.