Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş ağrısı her insanın sürekli maruz kaldığı bir durumdur. Bazen bu ağrılar bütün günü mahfedebilir. Sinirli, uykusuz, stresi bir günde moral bozan bir durum olduğunda ortaya çıkabilir. Basit normal bir baş ağrısı genellikle stres, hava durumu tansiyon ve kanda yer alan oksijenin azalmasıyla oluşabilir. Buna en fazla sinirsel ağrılarda denebilir. Gerilimli yerler ve stresten ileri gelen gerilim tarzı baş ağrıları görülebilir. Bu ağrılar genellikle zonklayıcı olur. Boyundan yada alın kısmından başlayan ağrı yukarıya doğru ilerler ve bütün başa yayılır.

Baş ağrısı sürekli oluyorsa ciddiye almak ve bir doktora görünmek gerekebilir. Baş ağrısı insan vücudunda bazı şeylerin eksik olduğunun bir habercisidir. Eksik olan şey kısa süer dinlemekte olsa önem verilmelidir. Aksi halde baş ağrısı kronik bir hal alabilir.

Stres sebebiyle baş ağrısını geçirmek için akla gelen ilk yol hemen bir ağrı kesici ilaç içmektir. Ancak bu durum kesinlikle yanlıştır. Ağrıyı geçirmenin ilaçlardan önce doğal yolları vardır. Migren sebebiyle bir baş ağrısı oluştuysa karanlık ve ses olmayan bir odada yatarak ağrıyı geçirebilirsiniz.

Stres ve gerilimden uzak bir yerde dinlenebilirsiniz. Dinleneceğiniz yerin havadar olmasına özen gösterin. Ağrı sebebiyle ışığa duyarlılık arttıysa karanlıkta dinlenebilirsiniz. Kendinizde o gücü buluyorsanız açık havada yürüyüş yaparak baş ağrısını önleyebilirsiniz.

Şakaklara, kaşların arasından alnınıza doğru ve burun deliklerinin üzerinden başlayıp göz kenarına doğru cildi gererek masaj yapmak baş ağrısını hafifletir.

Sıcak duş almak vücuta gevşeme hissi verir. Duşa girmek istemiyorsanız ayaklarınızı sıcak su dolu olan bir kapta bekletebilirsiniz. Daha sonra su ılıklayana kadar soğuk su ekleyin. Ayaklar yıkandıktan sonra çorap giyin ve dinlenmek için ytın. Beyinde yükselmiş olan kan akışı bu yolla ayaklara gelir ve baş ağrısı sona erer.

Bir tane bez alarak bu bezi soğuk su ile ıslatın. Yada poşete buz koyup başınıza soğuk kompres yapın. Baş ağrısı dinecektir.

Bir ağrı kesici kullanmadan önce doktora kesinlikle danışılmalıdır. Fakat her ağrı sırasında ilaç almak alışkanlık olduysa bir müddet sonra ilaç ağrısı yaşayabilirsiniz. İlaç bağımlısı olduğunuzdan dolayı ilaç almadığınız zaman başınız ağrımaya başlayabilir. Mümkün olduğu kadar ağrı kesici kullanmamaya özen gösterin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.