Bademcik İltihabı

Bademcik boğazımızın her iki yanında bulunan vücuda giren mikroplara karşı antikor üreten bağışıklık dokularıdır. Her bireyde iki adet bulunur.

Sürekli olarak mikroplarla karşılaşan bademcikler zaman zaman normal boyuttan daha büyük bir hal alırlar. Bazen kızarır ya da gözenekleşirler ve küçük iltihaplar görünebilir. Uzaman bir hekime gidip uygun bir tedavi ile bunun önüne anında geçilebilir.

Bademcik iltihabı yutarken acıma, halsizlik ateşlenme gibi etkiler gösterebilir. Mikrobun türü belirlendikten sonra uygun bir antibiyotikle tedavi kolayca yapılabilir. İnsanlar bazen bu hastalıkta hemen ameliyat ile aldırmak isterler fakat bunu hemen önermek yanlıştır. Ne zaman ki bademcikler yarardan çok vücudu yorara ve zararlı hale gelirse o zaman bir uzman doktor kontrolünde ameliyat izni alınarak operasyon yapılır. Bu ameliyatında her ameliyat gibi riski vardır fakat günümüz teknolojisi sayesinde bu minimuma inmiştir.

Bademcik alındığında vücudun direnci kolay kolay düşmez çünkü savunama görevinde olan birçok başka doku yer almaktadır. Ama soğuk bir şey yediğimizde bademciği alınan kişiler kolay kolay farenjit olabilir.

Ayrıca ameliyattan sonra kanama görülebilir. Bu durumda telaş etmemek lazım kişi hastaneye götürülmeli ve doktora gösterilmelidir. Daha sonra ki zamanlarda da hekime tekrar kontrol yaptırmada fayda olacaktır. Ameliyat sonrası eğer aşırı acı ve ağrı varsa hekim uygun bir ağrı kesici veya boğaz şurubu önerebilir. Bunları kullanmada her hangi bir sakınca yoktur. Ama bunlar tamamen doktor kontrolünde alınmak zorundadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.