Aşk Nedir ?

aşk nedir, nedir bu aşk, aşkın tanımı, aşk aşk aşk..

Aşk üç harften oluşan dilimizde oldukça kısa bir sözcüktür. Bu kadar kısa olupta söylendiği zaman, okunduğu veya duyulduğu zaman insanın dikkatini çeken, insanın içerisinde birşeyler kıpırdatan bir kelime daha var mı ? Bu kadar kısa olupta uğruna ölünecek, öldürecek, insanın yemeden içmeden kesen veya deli olunan bir durumu anlatan kaç tane kelime vardır. Aşk boş bir kelime olsaydı, yaşanan gerçekliği göstermeseydi bizleri bu kadar ilgilendiren etkili bir kavram olabilirmiydi ?

Aşk her toplumda var olan birşeydir. Ancak yaşanış tarzları farklılık gösterir. Bunların renklerini birbirinden ayıran insanların içerisinde bulunduğu toplumsal, kültürel şartlar ve insanların yetişme tarzları ve çocukluk dönemi yaşantısı, insanın kişilik özelliği, değerleri ve tercihleridir.

Tarihsel anlamda aşkın yüzlerce, hatta binlerce tanımı yapılmıştır. Hiç şüphe yok ki gelecek zamanda bu tanımlara daha farklı yeni tanımlar eklenecektir. Aşkı konu alan binlerce şiir, öykü, romanlar yazılmıştır. Aşk konusunda oyunlar sergilenmiş, türküler yazılmış, şarkılar okunmuştur.

Aşk sadece edebiyat ve sanatın değişik alanlarında değil felsefe konusunda da ele alınmıştır. Bazı filozoflar aşkı bir varlık olarak incelemiş ve aşk nedir sorusuna yanıt aramaya başlamışlar. Aşkın varlığını ortaya koymaya ve belirlemeye çalışmışlardır. Schopenhauer’in Aşkın Metafiziği, Afşar Timuçin’in Aşkın Diyalektiği, yine yaklaşık olarak aynı kapsamda değerlendirilebilecek olan Alain Finkielkraut’un Sevginin Bilgeliği, Herbert Marcuse’un Eros ve Uygarlık, Erich From’un Sevme Sanatı, bu çalışmalardan bazı örnekler olarak sayılabilir.

Bunlarla beraber bilim dalında da özellikle psikiyatristler ve psikologlar aşk üzerine birçok çalışmalar yapmışlardır ve birçok eser ortaya çıkmıştır.

Sanatsal, bilimsel, felsefi ne şekilde ele alınırsa alınsın aşk bir varlık, bir olgu gibi gören ve belirlemeye uğraştıran her uğraşın temelinde buna girişen kişinin öznel, deneyimleri veya deneyimsizlikleri, hayalleri, yaşadığı koşullardaki tercihlerini hem kendisi hem de diğerleri açısından meşrulaştırma çabası vardır.

Aşkın bazı tanımları şöyledir ;
Aşk, şiddettir.
Aşk, tutkudur.
Aşk, iradedir.
Aşk, iradesizliktir.
Aşk, uysallıktır.
Aşk, sahibine yaltaklanmaktır.
Aşk, kediliktir.
Aşk, ihanettir.
Aşk, köpekliktir.
Aşk, sadakattir.
Aşk, korumaktir. Sorumluluktur.
Aşk, asla anlatilmayacak hikayelerdir.
Aşk, pencereden disariya baktiginda kiminle oldugunu hatirlamaktir. Düsüncedir.
Aşk, kocaman yatagin üçte birine sıkışmaktır. Yakinliktir.
Aşk, gecenin bir vaktinde sen uyu, benim gitmem gerek dediginizde,uyanik kalip seni biraz daha görmeyi tercih ederim cevabini almaktir. Sicakliktir.
Aşk, saatin kaç oldugunu bilip aldirmamaktir. Neşedir
Aşk, sizi kucaklayan kollarin, gittikçe daha çok sarilmasidir.Mutluluktur.
Aşk aynı anda hem ağlamak hem de gülmektir
Aşk, karışılık beklemeden yapılan sevgi gösterisidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.