Akciğer Kanseri Nedir ?

Kanserin cinsi gelende ilk oluştuğu yere göre isimlendirilir. Akciğer Kanseri hastalığıda ilk olarak akciğerde oluşur ve burada başlar. Kök hücreli olan akciğer kanseri akciğerin dokusunda kanser hücrelerinin bulunduğu dokuda yer alan bir hastalıktır. Akciğer göğüs boşluğunu dolduran koni şeklinde, sünger gibi bir yapıya sahip olan iki çift organdır. Akciğerin görevi vücudun atık maddesi olarak bulunan karbondioksiti vücuttan dışarıya atar ve yaşam için gereken oksijeni vücuda alır. Akciğer organında bronş ismi verilen tüpler, alveor adı verilen keseciklerden, kan ve akkan damarlarından oluşur.

Akciğer Kanseri Ne Sıklıkla Görülür ?
Akciğer kanseri rahatsızlığı son zamanlardan en çok görülen ve bütün dünyada en fazla insanların yaşamını yitirmesine sebep olan birinci kanser türüdür. Kardiovasküler hastalıklardan sonra en fazla hayatın bitmesine neden olan 2. hastalık türüdür. 1987 Senesinde günümüze Amerika’da kadınların 1. ölüm sebebidir. 1966 Yılında Amerika’da 64000 bayan akciğer kanseri yüzünden, 44 bin kadın ise meme kanseri yüzünden hayatlarını kaybetmişlerdir. Türkiye’de ise her sene 20 ila 25 bin akciğer kanseri hastalığı görülüyor. Ülkemizde akciğer kanseri genellikle erkeklerde meydana geliyor.

Akciğer Kanserinin Nedenleri, Risk Faktörleri Nelerdir ?
Akciğer kanserinin meydana gelmesindeki en büyük sebep sigaradır. Akciğer kanseri vakalarının % 80 ila 90’lık bir kısmı sadece sigara sebebiyle oluşuyor. Akciğer kanseri riski içilen sigaraya, başlama yaşına, sigara içme süresine ve içilen sigaranın şekline göre değişiklik gösterir. Sigara içen bir kadının akciğer kanserine yakalanma oranı içmeyen bir kadına göre 1.5-153 kat daha fazla. Aynı miktarda sigara kullanan kadının erkeğe oranla 1.5-3 kat daha fazla akciğer kanserine yakalanma riski oluyor.

Aktif bir biçimde sigara tüketiminden sonra akciğer kanserinin en büyük 2. sebebi pasif sigara içiciliğidir. Pasif sigara içiciliği yalnız başına kansere yakalanma oranını 1.2-1.3 kat arttırır.

Ailede akciğer kanseri olan bir insan akciğer kanserine yakalanma riski artıyor. Abestos adı verilen tozlarla uğraşan kişiler değişik kimyasal maddelerle çalışan insanların, önceden akciğer kanseri rahatsızlığı geçiren ve akciğerde nedbe adı verilen doku meydana gelen kişilerin akciğer kanserine yakalanma riski artıyor.

Beslenmenin akciğer kanserinin oluşması riskini arttırabileceği söylenebilir. Araçlar ve fabrikalar sebebiyle oluşan hava kirliliğinin, evlerde uygun olmayan kömür ve odun kullanımının kanser oluşturan maddelerin oluşmasına neden olduğu biliniyor.

Akciğer Kanseri Belirtileri
1- İstem dışı kilo kaybetme ve iştahta azalma
2- İnsanda sürekli bir yorgunluk hissi
3- Durmadan bronşit ve zatürre gibi hastalıklar geçirmek
4- Tükürüğün kanlı bir şekilde gelmesi
5- Yüzde ve boyunda meydana gelen şişmeler
6- Kalıcı olan göğüs ağrıları
7- Hırıltı bir biçimde nefes alıp vermek
8- Nefes darlığı problemi çekmek
9- Bitmeyen ve durmadan daha kötüleşen öksürük

Akciğer Kanseri Tedavisi
Akciğer kanserinin tedavisi birçok duruma bağlıdır. Bu durumlar arasında akciğer kanserinin evresi, şekli ve hastanın genel sağlık durumuna bağlıdır. Değişik tedaviler ve tedavi kombinasyonları tedavide kullanılır. Ameliyat sonrasında gözle görülen, tespit edilecek düzeyde kanseri olmayan kişilere verilen ek tedavi sistemine adjuvan tedavi ismi verilir. Adjuvan tedavisi ameliyattan sonra geride kalmış olabilecek az miktarda kanserli hücrelerin yok edilmesi için yapılır. Bu tedavi yönteminde pataloji raporunda özelliklere göre insanın yaşı ve genel sağlık durumuna bakılıp tedavinin verilip verilmemesi kararlaştırılır. Hasta olan insan ameliyattan sonra adjuvan tedavi açısından sadece kemoterapi, sadece radyoterapi yada hem radyoterapi hemde kemotarapi görebilir. Erken evrede bulunan kişilerde ameliyattan sonra adjuvan tedaviye gerek duyulmaz.

Akciğer Kanseri Cerrahi Tedavi
Akciğer kanserinde cerrahi operasyon kanseri tamamen yok etmek için yapılır. Ameliyatın yapılış şekli tümörün akciğerdeki yerine bağlıdır. Akciğerde yer alan küçük bir parçayı almak için yapılacak olan işleme wedge ismi verilir. Ameliyat yoluyoa bütün kop alınırsa, sağ veya sol akciğerin birisi alınırsa sapnomonektomo adı verilir. Bazı virüslerin konumlar, boyutu ve sağlık durumu nedeniyle ameliyat olmaz.

Akciğer Kanseri Kemoterapi Tedavisi
Kemoterapi yöntemi kanser oluşturan hücrelerin ilaçla yok edilmesidir. Genellikle birden fazla ilaç kullanımı olur. Bu tedaviyi özel eğitim alan hemşireler yapar. Kemoterapi veriliş miktarı kür olarak ifade edilir.Genellikle 21 veya 28 günde bir tekrarlanır. Kemoterapi genellikle damardan sıvı şeklinde, ayakta tedavi merkezlerinde yada ağızdan hap alarak verilir. Bazı şartlarda ise hastanın durumunda görülen bozukluklar verilen ilaçlar ve ilacın yanlış verilmesine göre hastanın tedavisi hastanede yatarak devam eder.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.