Adaçayının Faydaları

Şifalı bitkiler son yıllarda gerek İbrahim Saraçoğlu , İbrahim Kendir  gibi ünlü doktorlar gerekse televizyonlarda yayınlanan çeşitli programlar sayesinde önem kazanmış  ve tıp alanında dahi geçerlilik kazanmıştır.Şifalı bitkilerin çeşitliliği ve faydaları saymakla bitmez bu bitkilerden  en önemli olanlarından biri Adaçayıdır.

Adaçayı halk arasında dişotu ve meryemiye olarakta  bilinir. Genellikle 30-70 cm boyunda olan bu bitki adaçayı bitkisinin menekşe renkli  çiçekleri halka dizilişidir.Beyaz keçeli yaprakları gümüş gibi parlarken etrafada ıtırlı acımtrak bir koku yayar.Bahçe  Adaçayı’nın yetişme alanları genel olarak güneşli bölgelerleri olmakla birlikte don olayına duyarlı olan bu bitkiler kışın yetiştirilme sürecinde çam dalları ile örtülmelidir. Ülkemizde Bahçe adaçayı’ı iklim koşulları el verdiği için İzmir’de yetiştirilmektedir.Diğer bir çeşit Adaçayı ise çayır adaçayıdır.Batı ve Güney Anadolu’da yetişen bu tür kimyasal yapı ve tedavi etkisi bakımından tıbbi adaçayına benzemektedir.Bu iki tür adaçayından  şifalık bakımından daha etkilidir.
Bitkinin toplama ve kurutma evresi Mayıs –Haziran aylarıdır. Öğlen saatlerinde etken maddelerin doruğa ulaştığı zaman toplanan yapraklar havadar bir yerde  kurumaya bırakılır.Kuruyan bitki hava almayan kaplarda saklanır.
Adaçayı değişik alanlarda kullanılabilen çeşitli yararlar sağlamaktadır. Hastalık sonrasında vücudu güçsüzlük halinden kurtarmak için birebirdir. Adaçayı, dişeti ,ağız boşluğu, dil, yutak  ve bademcik iltihaplarında  çalkalama ve gargara  yöntemiyle kullanılır.Aşırı terlemeyi engelleyen adaçayı mide ve bağırsakları rahatlatır.Kramp çözücü etkisi sayesinde ishale iyi gelmektedir.Zayıf ve güçsüz insanlara balla tatlandırılıp içirilirken öksürüklere de fayda sağlar.Sık sık çay olarak içildiğinde vücudu kuvvetlendiren adaçayı felç ve inmelere de yarar sağlar.Karaciğerle ilgili şikayetlere de yardımcı olabilen adaçayının kan temizleyici etkisi de vardır.

Sonuç olarak adaçayı kullanmak günlük yaşantımızda büyük faydalar sağlar , rahatlamaya yol açar .Ayrıca güzel tadıyla ağzınızda hoş bir tat bırakır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.