2010 Üniversitelerin Boş Kalan Kontenjanları

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) yerleştirme sonuçlarına göre üniversitelerin taban puanlarının genellikle yükseldiğini, bunun da bu yıl uygulanmaya başlanan yeni sınav sisteminden kaynaklandığını belirterek, ”Bu sene daha isabetli, daha doğru seçim yapıldı.

Bu sene üniversitelere daha bilgili, o program için daha uygun, o programın gerektirdiği altyapıya daha sahip adayları gönderdik” dedi.

Yarımağan, bu yıldan itibaren uygulanmaya başlayan iki aşamalı yeni sınav sistemine göre yapılan üniversitelere yerleştirme sonuçlarını Anadolu Ajansı’na değerlendirdi.

Yeni sistemle yapılan sınavın sonuçlarının olumlu olduğunu düşündüğünü dile getiren Yarımağan, şunları kaydetti:

”Bunu tabii zaman daha çok gösterecek. Taban puanlar genellikle yükseldi. Adaylar daha bilgili gidiyorlar üniversiteye. Geçen yıla göre bu yıl aynı programa girenler daha çok soru çözerek, daha bilgili giriyorlar.

Puanlar biraz o yüzden yükseldi çünkü tek sınav yerine birden çok sınav yapınca, herkesin kendine göre ağırlığı olunca, adaylar bütün derslere çalışma ihtiyacı duydu.

Bu sene daha isabetli, daha doğru seçim yapıldı ama tabii ne kadar daha iyi, bunu zaman gösterecek. Bence üniversiteler bunu zaman içinde, eğitimleri sırasında görecekler.

Mesela ben bir öğretim üyesi olarak, 1998’den 1999’a geçişte iki sınav arasındaki farkı farketmiştim. 1998’de biliyorsunuz sadece genel yeteneğe göre sınav yapılıyordu, lise müfredatına göre sınav yapılmıyordu ve gelen öğrencilerin yetersiz olduğu hissediliyordu.

1999’dan sonra gelen öğrencilerin daha iyi, daha yeterli, daha bilgili olduklarını bir öğretim üyesi olarak hissetmiştim. Bence, şimdi bu seneki değişikliğin üniversitelerdeki etkisi görülecektir.

Benim görüşüm, göstergeler de o yönde, bu sene üniversitelere daha bilgili ve o program için daha uygun, o programın gerektirdiği altyapıya daha sahip adayları gönderdik.

Mesela mühendislik programları ile tıp programlarına gidecek öğrencilerin seçimi daha isabetli oldu, çünkü aynı puan türüne göre değil, farklı puan türüne göre bu bölümlere öğrenci aldık.

Birisinde MF3 puanını, diğerinde MF4 puanını kullandık. MF3 puanı yüksek olanların tıpta, sağlık bilimlerinde başarılı olma şansları daha yüksek. Her programa gidenin o program için gerekli olan altyapı derslerindeki başarısı daha yüksek.

Çünkü daha çok soru çözerek gidiyorlar bu sene, soru sayıları da farklı. Geçen sene 10 soru sorduk fizikten, bu sene 30 soru sorduk…”

BOŞ KONTENJANLAR NEDEN YÜKSELDİ?

Bu yıl boş kontenjanların sayısının, 88 bin 571’den 110 bin 801’e yükseldiğinin anımsatılması üzerine Yarımağan, bu yıl üniversitelerin kontenjanlarının geçen yıla göre artırıldığına işaret ederek, ”Üniversitelerin kontenjanlarının artırılmasına paralel olarak boş kontenjanlar da yükseldi” diye konuştu.

Boş kontenjanlar incelendiğinde adaylar için tercihte üç konunun önem taşıdığının görüldüğünü vurgulayan Yarımağan, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Meslek yüksekokullarında boş çok. Daha sonra Kıbrıs’taki üniversiteler olmak üzere vakıf üniversitelerinde de boş çok.

Demek ki adayların tercihini birincisi ücret belirliyor, bir de programın hangi alanda ve nerede olduğu.

Yani programın nerede olduğu ve hangi program olduğu, ücretli olup olmadığı, bu üç faktör tercihleri belirliyor.

Devlet üniversitelerinin lisans programlarında da boşluklar var. Buralarda belirli programlar boş kalıyor çünkü istihdam konusu ön plana çıkıyor.

Benim dikkatimi çeken en çok boş programlar fen fakültelerindeki fizik bölümleri. Ayrıca ikinci öğretim programlarında, yani akşam eğitim yapan programlarda da çok boş var.

Birinci öğretimden daha çok ikinci öğretimde çok boş var.”

Boş kontenjanlara ek yerleştirme yapılacağına işaret eden Yarımağan, ek yerleştirme başvurularının üniversitelere kayıtlar tamamlandıktan sonra, Eylül sonu Ekim başı gibi başlayacağını belirtti.

Yarımağan, ek yerleştirmeler sırasında boş kalan 110 bin 801 kontenjanın yanı sıra, kayıtlardan sonra boş kalacak kontenjanlara da yerleştirme yapılacağını anlattı.


Lisans
Lisans Önlisans
Önlisans Toplam
Toplam

Yerleşen
Boş Yerleşen Boş
Yerleşen Boş
Devlet Üniversiteleri
287.857
11.547
219.271
57.646
507.128
69.193
Vakıf Üniversiteleri
35.104
9.075
13.668
18.395
48.772
27.470
KKTC Üniversiteleri
3.793
11.563
147
1.559
3.940
13.122
Diğer Ülkelerdeki Üniversiteler
1.115
914
48
102
1.163
1.016
Toplam
327.869
33.099
233.134
77.702
561.003
110.801

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.