2010 LYS Sıralama ve Yerleştirmede En İyi İL

Antalya, 2010 yılı Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre yerleştirmede Türkiye birincisi oldu. 81 il arasından sıyrılan Antalya’da 18 binin üzerinde öğrenci lisans ve ön lisans programları ile Açık Öğretim Fakültesi’ne yerleşti.

Antalya’dan bu yıl LYS’ye 34 bin 941 öğrenci girdi. Bugün açıklanan sonuçlara göre, 18 bin 281 öğrenci LYS sonucu bir yükseköğretim programına kayıt hakkı elde etti. Başarılı olan 18 bin öğrenciden 8 bin 867’si 4 yıllık eğitim veren fakültelerin ilgili bölümlerini kazandı. Geriye kalanlar ise iki yıllık eğitim veren ön lisans programları ile Açık Öğretim Fakültesi’ne kayıt yaptırma hakkı elde etti.

Geçtiğimiz yıl yerleştirme sonuçlarına göre sekizinci sırada olan Antalya, bu yıl 8 basamak birden yükselerek birinci sıraya yerleşti. 2007 yılında Türkiye 16’ncısı, 2008 yılında Türkiye 6’ncısı olan, ancak 2009 yılında iki basamak birden gerileyen Antalya, bir yıl sonra bu düşüşün acısını çıkardı. Büyük bir sıçrama yapan Antalya, lisans yerleştirme sonuçlarına göre Türkiye’de yüzde 25’lik başarı elde etti.

Sınav sonuçlarına göre yükselişe geçen Antalya’nın başarısına ilişkin değerlendirme yapan İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, “Bu başarı 17 bin 500 öğretmenimin ve öğrencilerimin özverili çalışmalarının bir sonucudur.” dedi. Gülay, eğitim başarısını artırmaya yönelik projelerin ve yatırımların da sonuca etki ettiğini kaydetti.

Öte yandan, Antalya ile birlikte Batı Akdeniz Bölgesi’ni paylaşan Isparta ve Burdur illeri LYS sonuçlarına göre alt sıralarda yer aldı. Yerleştirme sonuçlarına göre, Isparta 17’nci sırada yer alırken Burdur 22’nci olabildi. LYS’ye 9 bin 856 öğrencinin girdiği Isparta’da 5 bin 186, 5 bin 363 öğrencinin sınava katıldığı Burdur’da ise 2 bin 826 kişi üniversiteye girmeye hak kazandı.

Zaman

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.