2010 LYS Ek Yerleştirme

Ek yerleştirme yani ek kontenjan, 06 Ağustos 2010 tarihinde biten ve 20 Ağustos 2010 tarihinden açılanacak sonuçlardan sonra üniversitelerde boş kalacak veya üniversitelerde yeni kurulacak olan bazı bölümler için yapılacak ikinci bir tercih dönemini ifade ediyor.

Yaptığınız tercihlerden sonra eğer herhangi bir üniversiteye yerleşemediyseniz ikinci yerleştirme yani ek yerleşmelerden, üniversitelerde boş kalan kontenjanlardan yararlanabilirsiniz.

HangiÜniversite.Com sitesine üye olarak üniversitelerin boş ek kontenjanlarından hızlı bir şekilde haberdar olmanız mümkün!

Kazanamadım diye kesinlikle üzülmeyin.. 2010 yılında yeni açılan üniversiteler ve mevcut üniversitelere yeni açılacak olan bölümler ile diğer yıllara nazaran bu yıl çok sayıda boş kontenjan olacağı tahmin ediliyor. Bununla ilgili en sağlıklı verileri Hangiüniversite.Com sitesine üye olarak takip edebilirsiniz.

Bazı kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre 2009 yılında devlet üniversitelerindeki kontenjanların %2,5’i, vakıf üniversitelerinin %20’si, yabancı üniversitelerin kontenjanlarının %40’ının boş kaldığı açıklanmış.

2009 yılında yapılan tercihler sonucunda bir üniversiteye yerleştirildiği halde kesin kayıt yaptırmayan 7853 öğrenci mevcut. Bu yıl yeni kurulan üniversiteleri bir kenara bırakırsak kontenjanı dolmayan veya dolduğu halde öğrenciler kayıt yaptırmadığı için geçen yıl 42,712 kontenjan açığı görülüyor. Ek yerleştirme döneminde yeni açılan üniversiteleri de hesaba katarak boş kontenjanları takip etmek sizin için önemli. Eylül sonlarında yapılacak ek yerleştirme dönemini iyi değerlendirmek gerekiyor.

Ek Yerleştirmelerde Cazip bazı hususlar

  1. İlk yerleştirme sonucunda dolmayan ve taban puanları oluşmayan bölümleri ek yerleştirmede herkes tercih edebilir.
  2. Yeni açılan bölümler için herhangi bir puan kısıtlaması yok.

Maksimum tercih sayınız bu yıl 30 idi ve ek yerleştirmede maksimum tercih sayısı 8 yada 10 olabilir. Ek yerleştirmeden yararlanabilmeniz için ilk yerleştirmede herhangi bir yere yerleşmiş olmamanız gerekli. Ekstra olarak eğer özel yetenek sınavı ile öğrenci alan bir bölümü kazanmışsanız veya açık öğretim fakültelerinde kontenjansız bir bölüme yerleşmişseniz ek yerleşmeden faydalanabilirsiniz.

ÖSYM 20 Ağustosta yapılan ilk tercihlerin sonuçlarını açıklamasının ardından eğer herhangi bir yere yerleşmemişseniz sınava bir kez daha gireceksiniz veya Eylül’ün son haftasında yayı9nlanacak olan ek yerleştirme kılavuzunu bekleyeceksiniz. Ekim ayının ilk haftalarında yapılacak olan Ek Yerleştirme döneminde yayınlanacak olan kılavuza göre boş kontenjanlardan tercih yapabilirsiniz.

Hangiüniversite.com’a üye olarak üniversitelerin ek kontenjanlarından pratik bir şekilde haberdar olmayı ihmal etmeyin…

Latest Comments
  1. Ad Soyad
  2. Zeliha

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.