2010 Fındık Fiyatları

2010 yılı fındık ürünün pazara inmesiyle birlikte serbest piyasada fiyatlar oluşmaya başladı.

Geçen yıl olduğu gibi TMO’nun fındık alımı yapmayacağı sezonda serbest piyasada 50 randımanlı kabuklu Giresun kalite tombul fındık 3,90 lira, levant kalite fındık ise 3,80 liradan işlem görmeye başladı.

İklim şartlarının da iyi gitmesiyle kuruyan fındık, önceki yıllara oranla bu sezon daha erken pazara indirilmeye başlandı. Bu yıl 600-650 bin ton dolayında rekolte beklentisi nedeniyle geçen sezon ortalama 4,60 liradan kapanan fiyatların bu yıl düşük oluştuğu belirtiliyor.

Geçen yıla oranla yüksek rekolte beklentisi, Eylül ayında okullarının açılacak olması ve Ramazan Bayramı nedeniyle fiyatların daha da düşmesinden endişe edilirken, yetkililer destekleme primlerinin gelecek ay ödenmesinin fiyatların düşüşünü engelleyebileceğini söylüyorlar.

Trabzon’da fındık tüccarlığı yapan Hamdi Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 9 Ağustos’tan bu yana alım yaptıklarını belirterek, 5 günde yaklaşık 5 ton fındık alımı gerçekleştirdiklerini kaydetti.

”FİYATLAR 3,30 LİRA SEVİYESİNE KADAR GERİLEYEBİLİR”
Bu yıl rekoltenin geçen yıldan fazla olduğunu, özellikle Batı Karadeniz’de fındığın bol olduğunu ifade eden Kılıç, ”Bu nedenle geçen sezon 4,60 liradan kapattığımız alım fiyatları, yeni sezonda 60 kuruştan fazla bir düşüşle başladı. Böyle giderse fiyatların 3,30 lira seviyesine kadar gerileyebileceğini öngörüyoruz” dedi.

Kılıç, özellikle Trabzon çevresinde üreticilerin fındığını satmayarak fiyatın yükselmesini beklediğini, ancak Eylül ayında fazlalaşabilecek satışlar ve bu yıl rekoltenin artmış olması nedeniyle üreticilerin hayal kırıklığı yaşayabileceğini savundu.

Kaynak : haberturk

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.