Üniversite Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim ?

Öğrenciler bir taraftan, yeni sistemi anlama mücadelelerini sürdürürlerken, diğer taraftan da geleceklerini inşa edecekler. 26 Temmuz- 6 Ağustos tarihleri arasında devam edecek tercih dönemine rehberlik etmesi için tasarlanan bilimsel kaynak “ Akıllı Tercih Sistemi” , kafalardaki tüm sorulara cevap verirken, gençlerin Üniversite seçimine yoğunlaşmaları gerekiyor.

Üniversite seçerken nelere dikkat etmelisiniz? İşte birkaç ipucu…

– Üniversite hakkında kulaktan dolma bilgilerle hareket etmeyin. Tercih listenize yazacağınız bölüm ve programlar için, aynı ilde iseniz mutlaka Üniversiteyi ziyaret edin. Eğer uzakta iseniz, internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

– Tercih listenizi hazırlamaya başlamadan önce, bir üniversiteden neler beklediğinizi iyice belirleyin. Hatta not alın. Listenizde yer vereceğiniz üniversitelerin, bu beklentilerinizi karşılayıp karşılamayacağını araştırın..

– Ulaşım olanaklarını, üniversitenin servis hizmetlerini araştırın.

– Üniversitenin ve seçeceğiniz bölümün, akademik yapısı çok önemlidir. Dış görünüş kadar, akademik yapısı ile de ilgilenin ve araştırın.

– Bölüm ve program içeriklerini araştırırken öğrenim süresi, program özelliklerini öğrenin.

– Başvuracağınız bölümlerin eğitim – öğretim dilini mutlaka sorun. Hazırlık eğitiminin dil koşullarını öğrenin.

– Başvurduğunuz üniversite ve bölümdeki staj ve kariyer olanaklarını ve özel çalımlalar olup olmadığını mutlaka sorun. İş dünyasına hazır olarak mezun olmanız sizin için avantaj sağlayacaktır.

– Burs olanaklarını mutlaka araştırın. ÖSYM kontenjanı dâhilindeki burslar dışında başarı, ihtiyaç ve gereksinimler doğrultusunda alabileceğiniz burs koşullarını sorun.

– Vakıf üniversitelerini tercih ederken, katkı payı ödeme koşulları, taksit olanakları, indirim ölçütlerini etraflıca araştırın.

– Laboratuar, atölye, teknolojik imkânlar ile size sunulacak alt yapı olanaklarını mutlaka araştırın.

– Üniversitenin sunduğu yurt dışı olanaklarını, uluslararası bağlantıları ve iş birliklerini mutlaka öğrenin.

– En önemli başlıklardan biri de yurt koşullarıdır. Yurtların, kapasitesini, ulaşım olanaklarını ve size maliyetini ayrıntıları ile araştırın.

– Son olarak, üniversitenin sizi sosyal açıdan da geliştirmesi gerektiğini unutmayın. Üniversitenin, sosyal alt yapısı, aktif öğrenci kulüpleri gibi detaylarını da öğrenmeye çalışın.

HÜRRİYET

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.