Tercihlerinizi istatistik yoluyla yapın

Evet sınava girildi ve bir tercih heyecanıdır sardı gençleri. sistemin yeni olmasından dolayı hangi üniversitenin hangi bölümüne kaç puanla girebilirim kaygısıyla birçok öğrenci neredeyse kafayı yiyecek durumda. Haksız da değiller hani, o kadra uğraşmışlar bir eleme sınavı geçmişler ve sonunda büyük emekle aldıkları puanları en iyi şekilde değerlendirmek istiyorlar. Trecih sırası nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli. Uzmanlar bilindiğin dışında farklı birşeyler söylemiyorlar.

Tam bu sırada www.hangiuniversite.com öğrencilere müthiş bir kolaylıkla piyasaya çıkıyor. Birçok uzman bu site üzerinde uzun zamandır çaba harcamış olmalı. Site basit olarak üniveriste sınavına girmiş ve tercih hakkı kazanmış öğrencileri kayıt yapıyor ve onların bilgilerini bir havuzda topluyor. Aynen ösym nin yaptığı gibi aslında. Tek farkı; belki öğrencilerin tamamına ulaşamıyor ama yorum yapılacak büyüklükte çoğunluğa ulaşılırsa ki ulaşılmış durumda işte tam bu sırada istatistik devreye giriyor. Diyelim ki sınava 10 milyon öğrenci girmiş ve bunlarda 8 milyonu tercih hakkı kazanmış. Bu sistem bilgilerini aldığı öğrencilere bir de tercih provası yaptırıyor. diyelim ki 2 milyon öğrenci bu site aracılığı ile tercih provası yaptı. Bu provada hangi üniveristenin hangi bölümünü tercih hakkı kazanan öğrencilerden yüzde kaçı tercih ettiği bilgisine elde bulunan verilere dayanarak bir yaklaşım yapılıyor. Bu sistemde www.hangiuniversite.com a üye olan ve tercih provası yapan öğrenci sayısı ne kadar çok olursa elde edilen istatistiki verilerde o kadar gerçeğe yakın oluyor. Ben tercih yapacak olasaydım kesinlikle bir tercih provası yapar sonra gerçek tercihlerimi yapardım.

Buna benzer bir sistem ingiltere’de uygulanıyor. Devletin sınav yapan özel kurumları var. Bunlar devlete bağlı değil, özel şirketler bu sınavları yapıyorlar. Ellerinde müthiş istatistiki veriler var. Öğrenciyi her sınıftan sonra sınav yapıyorlar. Bu sınavların bir resmiyeti yok ama bu sınavlara girilince size 10. sınıfta girilecek olan GCSE sınavında nasıl bir puan alabileceği öğrencinin sınavlardaki başarısına göre belirlenebiliyor. Tecrübeler bu verilerin gerçek sınavlarda alınan puanlarla çok yakın olduğu ve güvenilir olduğu yönünde.

Demek istediğim, birileri hayırlı bir iş yapmış. Bu olanakları tercih yapacak gençlerin kullanması gerek diye düşünüyorum. Hem sorarlar istatistik ve matematik ne işe yarar diye, işte faydası; seni ileriki hayatında çok önemli olan üniveristeye sağlıklı bir şekilde yerleşmeni sağlıyor. Bütün gençlerin diledikleri yerlere yerleşmesi dileğiyle.

Mehmet AYDIN

Maths Teacher

Marathon Science School of Excellence

Latest Comments
  1. samet

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.