Söz Kesme Hazırlıkları Nelerdir ?

Söz kesme hazırlıkları nelerdir

Biz Türkler’in en güzel adetlerinden biri de söz kesme törenleridir. Birbirini seven veya görücü usulüyle birbirine yakıştırılan gençlerin, evlilik yolundaki ilk adımları söz kesme ile atılır. Evlenmeye karar verdiğinizde ilk yapmanız gereken şey elbette bu kararınızı aile büyükleriyle paylaşmak. Ardından evlenmek istediğiniz kişiyi ailenizle tanıştırın. Bir süre sonra da aileler birbiriyle tanışacak. Adetlerimize göre bu konuda ilk hamle erkek tarafından gelir. Damat adayının ailesi, ’kız isteme’ töreni için gelin adayının ailesini ziyaret eder. Söz kesme töreni de işte bu ziyarette gerçekleşir. Damat adayının anne-baba, kardeşler gibi birinci derecede yakınları söz kesme törenine birlikte gider. Törende ailenin en büyüğü her kimse, “Allah“ın emri Peygamber Efendimizin kavliyle’ diye cümleye başlayarak, kız babasından veya evin büyüğünden, gelin adayını, oğullarına ister. Eğer kız tarafından onay çıkarsa, kahveler içilir.

Kız istemeye giderken…

v     Kız istemeye giderken dikkat edilecek husurlar şunlar: Tercihen gümüş, yoksa porselen veya kristal bir tepsi içinde, özenle paketlenmiş kaliteli çikolatalar.

v     Söz çiçeği olarak daha çok gül alınır. Ancak şart değil. Gül yerine lilium, orkide veya zambak da alabilirsiniz.

v     Eğer kalıcı olsun isterseniz alacağınız çiçek çok şık dizayn edilmiş kuru çiçek de olabilir. Evlendikten sonra dekor olarak kullanabilirsiniz.

v     Söz kesme törenine gidildiğinde, damat adayı çikolatayı eve girince kayınvalide adayına, çiçekleri ise gelin adayına vermelidir.

v     Söz yüzüğü ince olmalıdır. Yüzükleri aile büyüklerinden biri takmalıdır. Kırmızı kurdele kesildikten sonra, küçük parçalar bekarlara verilir ki, onlar da kısmetlerini bulsun.

v     Gelin adayının söz kesme sırasında giyeceği kıyafet sade ama şık seçilmelidir. Kıyafete uygun abartısız bir makyaj ve güzel bir saç modeli tercih edilmelidir.

v     Damat adayı da saç ve sakal traşını yaptırmalı, elbette takım elbise giymeli, mutlaka kıravat takmalıdır.

v     Kız tarafı söz kesesi yapmışsa, bunlar damat adayının yakınlarına verilmelidir.

Etiketler: Söz, söz kesme, söz kesmeye giderken neler götürülür, kız isteme, söz çiçeği, söz kesesi, söz çikolatası, nasıl kız istenir, sözde ne giyilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.