Rize Üniversitesi

Rize Üniversitesi 17 Mart 2006 tarihinde ve 26111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 15 yeni üniversite kurulmasına ilişkin Kanunla kurulmuştur.

Rize Üniversitesi kuruluşunda Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı iken kendisine devredilen Fen-Edebiyat, Su Ürünleri, İlahiyat, Eğitim Fakülteleri ile Fındıklı Meslek, Rize Meslek Yüksek Okullarıyla birlikte Tıp Fakültesi, Ardeşen Meslek Yüksekokulu, Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Fen, Sosyal ve Sağlık Bilimleri Enstitülerinden oluşmaktadır. Mevcut yapısıyla Rize Üniversitesi Fen ve Sosyal Bilimler ağırlıklı bir üniversite durumundadır.

Mühendislik ve Teknik Bilimler açısından da yeni fakültelerle geliştirilmesi planlanmaktadır. Diğer taraftan yasal olarak kurulmuş Tıp Fakültesinin tam donanımlı olarak kurulması Hastanesinin oluşturulması gerekmektedir.

İyi bir altyapı oluşturmak adına Rektörlük binası, Fen ? Edebiyat ve Su Ürünleri Fakülteleri ek derslik binaları ve Rize Meslek Yüksekokulu İktisadi Programlar ek bina ve yeni fakülte ve yüksekokul binaları projelendirilmiştir.

Rize Üniversitesi Bölümleri

İlahiyat Fakültesi
# İlahiyat
# İlahiyat (İkinci Öğretim)

Tıp Fakültesi
# Tıp

Turgut Kıran Denizcilik Yüksekokulu
# Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği

Eğitim Fakültesi
# Sınıf Öğretmenliği
# İlköğretim Matematik Öğretmenliği
# Sınıf Öğretmenliği (İkinci Öğretim)
# Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
# Fen Bilgisi Öğretmenliği
# İlköğretim Matematik Öğretmenliği (İkinci Öğretim)
# Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği

Fen-Edebiyat Fakültesi
# Biyoloji
# Fizik
# Kimya
# Matematik
# Türk Dili ve Edebiyatı
# Biyoloji (İkinci Öğretim)
# Fizik (İkinci Öğretim)
# Kimya (İkinci Öğretim)
# Tarih

Su Ürünleri Fakültesi
# Su Ürünleri Mühendisliği

Rize Üniversitesine ait KONTENJAN, YERLEŞEN SAYISI, YERLEŞME ORANLARI, TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ, TABAN PUAN VE BAŞARI SAYILARI ile ilgili güncel bilgiler almak için buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. Üye olduğunuz sitede premium paket alarak Rize Üniversitesi ile iligili tüm bilgilere güncel olarak ulaşmanız mümkündür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.