Psikolojide Gözlem ve Görüşme Yöntemi

Gözlem Yöntemi
Kendiliğinden oluşan ya da araştırmacı tarafından oluşturulan ve olayları, belli bir amaç ce düzenle izleme tekniğidir.

a) Doğal Gözlem :
Gözleyicinin hiç müdahale etmeden bireyin davranışlarını izlemesidir. Örneğin, intihar için çatıya çıkan insanları, köpekle karşılaşan bir çocuğun durumunu, kavga eden kişileri gözlemek gibi. Bu teknikte gözlenen kişinin gözlendiğinin farkına varmaması gerekir. Eğer gözlendiğini anlarsa yapay davranışlarda bulunmaya başlar, bu da nesnelliği ortadan kaldırır.

b) Sistematik (Kontrollü) Gözlem :
Koşulları araştırmacı tarafından oluşturulan ve araştırmacı tarafından koşulları değiştirebilen gözlem şeklidir. Yine bu tür gözlemde, araştırmacı belirli teknikler kullanarak bilgi sağlar. Televizyon programında çocuklara yetişkinmiş gibi davranılarak tepkilerinin belirlenmesi halindeki gözlem kontrollü gözlemdir. Burada çocuklar çekim yapıldığının farkındadır. 23 Nisan’da çocukların cumhurbaşkanı veya başbakan koltuklarına oturduklarında gösterdikleri tepkileri gözlemede olduğu gibi.

Görüşme Yöntemi
Kişilerin duygu, düşünce ve davranışlarını belirlemek için kişiyle yüzyüze konuşma tekniğidir. Özellikle klinik psikolojide kullanılır. Bu teknikte, görüşülen kişinin yanlış cevaplar verebileceği dikkate alınmalıdır. Görüşmede içebakış tekniğinden de yararlanılabilir.

Latest Comments
  1. ılgım

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.