Oynabileceğiniz En İyi Oline Oyunlar

Bilgisayar başında kimimiz haber sayfalarını gezerek vakit geçirirken, kimisi arkadaşlarıyla sohbet etmeyi yeğliyor. Kısacası herkesin internette olması için kendince bir nedeni var.

İnternete sık sık giren biriyseniz, online oyunlar hakkında bir takım şeylere de vakıfsınız demektir. Online oyunlar, internete bağlıyken oynanabilen, kimisi sayı ve istatistiki bilgilerle oynamanıza izin verirken, kimisi World of Warcraft gibi dünyanın her yerindeki oyuncularla beraber oyun oynamanıza olanak tanır.

Online oyunlar, genişbant internet bağlantısının yaygınlaşmaya başlamasıyla ülkemizde daha çok rağbet görmeye başladı. Ogame veya Travian gibi oyunların popülerliği de aslında buradan geliyor. Bu oyunları internete bağlı olmaksızın oynamanız söz konusu değil. Kesintisiz bir internet bağlantısına sahipseniz, uzun soluklu online oyunlara bir göz atmanızı öneriyoruz.

Bu makalemizde belli başlı online oyunları sizler için araştırdık ve inceledik.

OGAME
Ogame

Ogame, bugün 45 server’a ulaşmış, tamamen uzay teknolojisi üzerine kurulu bir online savaş oyunu. Oyunda Metal, Kristal, Deterium ve Karanlık Madde ile beraber 4 ana materyal bulunuyor ve oyun boyunca bina inşa ederken, savaş gemileri oluştururken bu materyallerden yararlanıyorsunuz.

Örneğin, Metal Madeni inşa ettiğinizde bir saat içinde Level 1 aşamasındayken belli oranda metal üretimi gerçekleşiyor. Aynı olay Kristal ve Deterium madenleri için de geçerli. 5000 puanı aşmadığınız müddetçe karşı taraf size saldıramıyor; yani 0-5000 puan arası acemilik evresi de denilebilir.

Oyunda tamamen uzay teknolojisi kullanılıyor ve evrenler arasında geçen savaşlar konu ediliyor. İlerleyen zamanlarda bulunduğunuz gezegen size yetmemeye başladığında farklı gezegenleri bünyenize katıp sömürgeleştirebilir, daha da güçlü bir konuma gelebilirsiniz.

Oyunun adresi: www.ogame.com.tr

Travian
Travian

Travian, Ogame’in aksine tamamiyle eski çağı konu edinen, kılıç, ok ve kalkanlarla savaştığınız bir online oyun.

Travian’da ana madenler Wood (Odun), Clay (Kil), Iron (Demir) ve Crop (Yiyecek)’ten oluşuyor. Bu gereksinimleri karşılayarak oyunda yeni binalar, askerler yaratabiliyorsunuz. Oyunda Romalılar dahil iki farklı ırkla daha oynayabiliyorsunuz. Her ırkın kendine has avantaj ve dezavantajları mevcut.

Oyunda Ogame’de olduğu gibi ittifak sistemi de bulunuyor. Böylece düşmanlarla mücadele ederken ittifak desteğinizi de arkanıza alabilir, kayıplarınızı azaltabilirsiniz.

Oyunun adresi: www.travian.com

Knight Online
Knight Online

Knight Online, devasa dünyada 3D grafikler arasında dünyayı dolaşmanızı ve düşmanlarınızla savaşmanızı konu edinen bir oyun.

Oyunun zamanı Travian’da olduğu gibi eski çağlarda geçiyor ancak Knight Online fantastik tarafı biraz daha ağır basan bir oyun. Travian’dan farklı olarak oyunu bilgisayara kurmanız gerekiyor ve 3D grafikler eşliğinde dünyanın dört bir yanındaki Knight Online oyuncularıyla beraber maceraya atılıyorsunuz.

Ülkemizde de oldukça popüler olan Knight Online’da mage, rogue, priest ve warrior gibi farklı sınıflara mensup karakterler bulunuyor. Mage ve priest büyü konusunda uzmanlaşabilirken, warrior daha çok yakın dövüş konusunda uzmanlaşabiliyor.

Oyunun adresi: www.knightonlineworld.com

Klan savaşları
Klan savaşları

Klan Savaşları, web browserınız üzerinde oynanabilen bir diğer online oyunlardan biri. Oyuna küçük bir köy sahibi olarak başlıyor ve zamanla güçleniyorsunuz. Oyunda yerleşim yerinizi olabildiği kadar geliştirmeye ve saldırılara karşı kentinizi koruma altına almaya çalışıyorsunuz.

Oyun Ogame’in yaratıcıları tarafından geliştirildi ve internete yeni sürülmesine rağmen kullanıcı sayısı 216586’ya ulaşmış bulunuyor.

Oyunun adresi: http://klansavaslari.net/

Sword of the New World
Klan savaşları

Sword of the New World’de serüven açık denizlerde geçiyor ve korsan savaşlarını konu ediniyor.

Oyun boyunca kullandığınız karakterleriniz zamanla daha da güçleniyorlar ve yetenekleri arttığından dolayı daha farklı ekipmanları kullanabilir hale gelebiliyor. Oyunda farklı klanlara katılabileceğiniz gibi diğer oyuncularla da birebir savaşabiliyorsunuz. Level 20’ye ulaşıncaya kadar oyunu ücretsiz oynayabiliyorsunuz. Daha ilerisi içinse belli bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Oyunun adresi: www.swordofthenewworld.com

War of Conquest
War of Conquest

Bir hayli bağımlılık yaratan, strateji oyunlarına meraklı oyuncular arasında hızla popülerleşen online oyunlardan biri de War of Conquest.

Oyunda kendi ulusunuzu (ırkınızı) geliştirmeye, yeni teknolojileri araştırmaya ve geliştirmeye ve savaşlardan kazandığınız beceri ve ganimetlerle bu dünyanın lideri olmaya çalışıyorsunuz.

Oyunu ücretsiz oynayabiliyorsunuz. Ancak Travian veya Ogame’de olduğu gibi oyunun farklı ve avantajlı özelliklerinden faydalanabilmeniz için belli bir ücreti ödemeniz gerekiyor.

Oyunun adresi: www.warofconquest.com

Second Life
Second Life

Online oyunlardan bahsederken Second Life’ı atlamak olmazdı. Aslında Second Life, bir oyun olmasından öte diğer oyunlara göre oldukça farklı bir kulvarda yer alıyor. Second Life’ta, kendi obje ve binalarınızı oluşturabiliyor (buna kendi adanız da dahil!), dans edebiliyor, konuşabiliyor ve daha pek çok aktiviteyi oyun içinde gerçekleştirebiliyorsunuz.

Dünyada azımsanmayacak oranda oyuncu kitlesine sahip olan ve son senelerde gittikçe popülerleşen Second Life, gerçek hayatın sanal dünyaya çevrilmiş bir prototipi gibi.

Oyunun adresi: http://secondlife.com/

Pokemon Online
Pokemon Online

Bundan en az 8-10 yıl önce ülkemizde popülerliği bir hayli artan ve çocukların hayal dünyalarını süsleyen Pokemon, gördüğü ilgiden dolayı çizgi filminin yanında pek çok oyunu da yapıldı.

Pokemon Online’da Pokemon’un ana karakteri Ash ile verilen görevleri yerine getirmeye çalışıyorsunuz. Oyuncular, pokemonları çizgi filmde olduğu gibi yakalıyor, eğitiyor ve savaşlar sonunda level seviyesi artan pokemonunuzla daha güçlü pokemonlara karşı mücadele edebiliyorsunuz.

Oyunu oynamak tamamen ücretsiz.

Oyunun adresi: www.greatgamesexperiment.com/game/pokemononline

Kaynak : Chip.Com.Tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.