Ordu Üniversitesi

Ülkemizde yeni kurulan üniversitelerden biri olan üniversite, Bakanlar Kurulu?nun 17 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunu ile hayata geçmiş bulunmaktadır. Üniversite halen faal olarak eğitim öğretim faaliyetlerinde bulunan ve daha önceleri Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlı olarak faaliyet gösteren Ünye İktisadi İdari Bilimler Fakültesi, Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu ve Mesudiye Meslek Yüksekokulu ile Karadeniz Teknik Üniversitesi ?ne bağlı olarak faaliyet gösteren Ziraat Fakültesi ve Meslek Yüksekokulunun bir araya getirilmesi ile oluşturulmuştur. Ayrıca, kuruluş yasasıyla beraber Tıp Fakültesi ile Fen Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimleri Enstitüsü ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü üniversiteye kazandırılmıştır.

Rektörü 17 Mayıs 2006 tarihinde atanmasından sonra, yoğun çalışmalar sonucunda üniversiteye Ünye Meslek Yüksekokulu ve Fatsa Meslek Yüksekokulu da katılmıştır. Akkuş Meslek Yüksekokulu?nun açılması doğrultusunda YÖK?ten onay alınmış, altyapının tamamlanması sonrasında bu kurumda eğitim öğretime başlayacaktır.

Ordu Üniversitesi Bölümleri

Sağlık Yüksekokulu
# Hemşirelik

Fen-Edebiyat Fakültesi
# Biyoloji
# Matematik
# Tarih
# Türk Dili ve Edebiyatı
# Matematik (İkinci Öğretim)
# Biyoloji (İkinci Öğretim)
# Türk Dili ve Edebiyatı (İkinci Öğretim)
# Kimya

Ziraat Fakültesi
# Bahçe Bitkileri
# Tarla Bitkileri
# Toprak Bilimi ve Bitki Besleme

Ünye İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
# İktisat
# İşletme
# İşletme (İkinci Öğretim)
# İktisat (İkinci Öğretim)

Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi
# Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği
# Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği (İkinci Öğretim)

Ordu Üniversitesine ait KONTENJAN, YERLEŞEN SAYISI, YERLEŞME ORANLARI, TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ, TABAN PUAN VE BAŞARI SAYILARI ile ilgili güncel bilgiler almak için buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. Üye olduğunuz sitede premium paket alarak Ordu Üniversitesi ile iligili tüm bilgilere güncel olarak ulaşmanız mümkündür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.