Okan Üniversitesi

Türkiye’nin en genç ve dinamik üniversitelerinden Okan Üniversitesi, Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı tarafından resmi olarak 1999 yılında kurulmuş, eğitim-öğretime ise 2003-2004 akademik yılında başlamıştır. Hızla büyüyen Üniversite, 2006-2007 öğretim yılından itibaren yeni ve modern Akfırat kampüsüne yerleşmiştir.

“İş Yaşamına En Yakın Üniversite” sloganıyla hareket eden Okan Üniversitesi alanlarında uzman akademik kadrosuyla, eğitime çağdaş yaklaşımıyla, birinci sınıftan itibaren öğrencilerini iş yaşamına hazırlayan, uygulamaya dönük çalışmalarıyla teori ve pratiği bir araya getirmektedir. 2006-2007 öğretim yılında ilk mezunlarının veren üniversite, bu iddiasını kanıtlamıştır. Mezunların hepsi işe yerleşmiştir.

Eğitim ile iş dünyası arasında köprü oluşturmayı hedefleyen Okan Üniversitesi, öğrencilerinin birinci sınıftan başlayarak İş Yaşamına Hazırlık Programı kapsamında işletmelerde görev almalarını sağlamaktadır. Böylece öğrenciler iş yaşamını tanımakta, teori ile pratik arasında ilişki kurarak bilgi ve becerilerini artırmanın yanı sıra motivasyon da kazanmaktadırlar. İş Yaşamına Hazırlık Programını başarıyla tamamlayan öğrencilere katılım belgesi verilmekte ve mezun olduklarında diplomalarına iş tecrübesine ilişkin sertifikalar da eklenmektedir.

Okan Üniversitesi’nin DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu), Türk Avrasya İş Konseyleri, Telekomünikasyon Kurumu, Türkiye Müteahhitler Birliği, Türkiye Seyahat Acenteleri Derneği, Uluslar arası Nakliyeciler Derneği, Türkiye Turizm Yatırımcıları Birliği, Türk Hava Yolları, Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı, Türk Kızılayı, Festo San. Tic. A.Ş., Akfırat Belediyesi gibi iş hayatına yönelik kurumlarla ve Pekin Kültür ve Dil Üniversitesi, Murray State University, Anadolu Üniversitesi gibi eğitim kurumlarıyla ile işbirliği protokolleri vardır.

Çağdaş mimarisiyle öne çıkan Akfırat kampüsü, modern bir üniversitenin sahip olması gereken tüm özelliklere sahiptir. Akfırat kampüsü öğrencilerin en verimli şekilde eğitim almalarını sağlayacak modern derslikler, bilgisayar ve teknik laboratuarlar, kütüphane, konferans salonları, spor merkezleri, kafeterya ve restoranlarla donatılmıştır.

Kampüs, Sabiha Gökçen Havaalanı’na, F1 Pisti’ne yakınlığıyla da farklı imkanlar sunmaktadır. 2008 yılında faaliyete geçen Sosyal Merkez’de, cep sineması, sauna, kafeteryalar, kokteyl salonu, alış veriş merkezi, kulüp odaları bulunmaktadır. Ayrıca 400 kişilik spor salonu, yüzme havuzu, tenis kortu, basketbol, voleybol, futbol sahalarının bulunduğu Spor Merkezi de öğrencilerin boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri için tasarlanmıştır.

Okan Üniversitesi’nde bayan ve erkek öğrenciler için yurtlar mevcuttur. Yurtlarda, etüt odaları, yemek salonu, kafeterya ve temizlik servisi, çamaşırhane, gece – gündüz yurt güvenliğini sağlayan güvenlik ekibi, sürekli doktor bulunan reviri, kablolu ve kablosuz internet sistemi bulunmaktadır

Ayrıca okulun hasanpaşa’da da meslek yüksek okulu bulunmaktadır.Türkiye’de ilk ve tek olarak Fen bilimleri enstitüsünde Patlayıcı Mühendisliği yüksek lisans programını açmıştır

Okul bünyesinde rusça ve çince dersleri verilmektedir.

Okan Üniversitesi Bölümleri

Hukuk Fakültesi
# Hukuk (Burslu)
# Hukuk (%50 Burslu)
# Hukuk

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
# Sayısal Programlar
# Sayısal Programlar (Burslu)
# Sayısal Programlar (%50 Burslu)
# Eşit Ağırlıklı Programlar
# Eşit Ağırlıklı Programlar (Burslu)
# Eşit Ağırlıklı Programlar (%50 Burslu)
# Sözel Programlar
# Sözel Programlar (Burslu)
# Sözel Programlar (%50 Burslu)
# Sayısal Programlar (%25 Burslu)
# Eşit Ağırlıklı Programlar (%25 Burslu)
# Sözel Programlar (%25 Burslu)

Fen-Edebiyat Fakültesi
# Sayısal Programlar (Fen)
# Sayısal Programlar (Fen) (Burslu)
# Sayısal Programlar (Fen) (%50 Burslu)
# Eşit Ağırlıklı Programlar (Fen Edebiyat)
# Eşit Ağırlıklı Programlar (Fen Edebiyat) (Burslu)
# Eşit Ağırlıklı Programlar (Fen Edebiyat) (%50 Burslu)
# Dil Ağırlıklı Programlar
# Dil Ağırlıklı Programlar (Burslu)
# Dil Ağırlıklı Programlar (%50 Burslu)
# Eşit Ağırlıklı Programlar (Fen Edebiyat) (%25 Burslu)
# Dil Ağırlıklı Programlar (%25 Burslu)
# Sayısal Programlar (Fen) (%25 Burslu)

İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
# Eşit Ağırlıklı Programlar (İktisadi ve İdari Bilimler)
# Eşit Ağırlıklı Programlar (İktisadi ve İdari Bilimler) (Burslu)
# Eşit Ağırlıklı Programlar (İktisadi ve İdari Bilimler) (%50 Burslu)
# Eşit Ağırlıklı Programlar (İktisadi ve İdari Bilimler) (%25 Burslu)

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
# Sayısal Programlar (Mühendislik)
# Sayısal Programlar (Mühendislik) (Burslu)
# Sayısal Programlar (Mühendislik) (%50 Burslu)

Güzel Sanatlar Fakültesi
# Sinema ve Televizyon
# Sinema ve Televizyon (Burslu)
# Sinema ve Televizyon (%50 Burslu)
# Sinema ve Televizyon (%25 Burslu)
# Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi
# Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi (Burslu)
# Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi (%50 Burslu)
# Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi (%25 Burslu)

Okan Üniversitesine ait KONTENJAN, YERLEŞEN SAYISI, YERLEŞME ORANLARI, TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ, TABAN PUAN VE BAŞARI SAYILARI ile ilgili güncel bilgiler almak için buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. Üye olduğunuz sitede premium paket alarak Okan Üniversitesi ile iligili tüm bilgilere güncel olarak ulaşmanız mümkündür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.