Nişan Hazırlıkları Nelerdir

Yeni bir yaşama ilk adımı sözlenerek veya nişanlanarak atacak olan gençlerin mutluluğuna, yapılacak hazırlıkların gerginliği ve heyecanı da ekleniyor. Bu konuda oldukça acemi olan gençler, kendilerine yol gösterecek birilerine ihtiyaç duyarlar. En çok başvurulan kişiler de elbette aile büyükleridir. Nişan alışverişi  sadece nişan törenine hazırlık değil, ailelerin ve çiftin birbirlerini yakından tanıması ve denemesine de neden olur. Kim kimi ne kadar masrafa soktu, kim daha çok alışveriş yaptı, kim cimri, kim bonkör, alışverişte ortaya çıkıyor. Nişan töreni ya kız evinde veya herhangi bir eğlence mekanında gerçekleşiyor. Tıpkı düğünde olduğu gibi nişanda da takı takılıyor. Geline çeşitli takılar takılabilir ancak damat adayına daha çok saat hediye ediliyor. Nişan öncesi nişan bohçası yapmak en önemli adetlerden biri. Zaten nişan töreninden önce gelin ve damat adayının aileleri birbirlerine karşılıklı bohça gönderiyor.

Kız tarafına gönderilecek bohçada olması gerekenler

v     Bir adet gecelik takımı

v     Birkaç adet iç çamaşırı takımı

v     Bir adet sabahlık

v     Makyaj seti ve parfüm

v     Çanta ve uyumlu ayakkabısı

v     Etek-ceket veya pantolon-ceket takımı

v     Şık bir elbise ve uygun terlikler

Erkek tarafına gönderilecek bohçada olması gerekenler

v     Bir adet kaliteli pijama takımı

v     Robdöşambr (Erkek sabahlığı)

v     Birkaç takım iç çamaşırı

v     Kaliteli bir traş seti, terlik ve parfüm

v     Gömlek, kravat, çorap ve kemer

v     Bütün bunlara ek olarak kayınpederler ile kayınvalidelere bohçayla birlikte armağan gönderilmesi de adettendir.

Nişan öncesi törene kimleri davet edeceğinizi netleştirin ve davetiyeleri kendilerine ulaştırın Tören evde olacaksa ikramda neler olacağını, başka mekanda yapılacaksa masa-sandalye düzeni, yiyecek-içecek ve müzik düzenini ayarlayın. Nişanda giyeceğiniz kıyafet, ayakkabılar ve aksesuarları en az iki hafta önceden hazırlayın. Cilt bakımı ile manikürünüzü ve pedikürünüzü bir gün önce yaptırın. Ertesi gün yapılacak nişan töreni için de kuaförden ve fotoğrafçıdan randevu almayı unutmayın.

Etiketler: Nişan, nişan hazırlığı, nişan bohçası, nişan bohçasına neler konulur, nişan alışverişi, nişan töreni, nişanda ne giyilir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.