Nikah İçin Gerekli Belgeler

Düğün hazırlığı yapan gençleri en çok yoran şeylerden biri de evlilik başvurusu için gerekli olan evrakları hazırlamaktır. Nikah öncesi yapılması gerekenler konusunda aşağıdaki yazı size yardımcı olacaktır.

Nikah işlemleri için gereken evraklar

v     Belediye nikah dairesinden alınacak olan 4 nüsha halindeki “Evlenme Beyannamesi” gelin ve damat adayı tarafından doldurulup imzalanacak. Bunlardan birer tanesi fotoğraflı olacak.

v     Beyannamelerde bulunan “medeni hal” bölümü “bekar, dul veya boşanmış” diye net olarak yazılacak. Eşi ölen şahıs; ölüm tarihini, boşanmışsa; boşanma kararının kesinleştiği tarihi yazacak. Kadın boşanmışsa veya eşini kaybetmişse, bunun üzerinden 300 gün geçtiğine dair kararı getirecek.

v     Evlenecek çiftin yaşı küçükse, erkek 17, kız da 15 yaşını bitirmiş olmalı. Beyannamenin arkasındaki “Rıza Belgesi” bölümüne yaşı küçük olan kişinin anne-babası imza atarak muhtarlığa onaylatacak. Aynıca buna mahkemeden 88. madde kararı alınarak eklenecek.

v     Beyannameler ile fotoğraf yapıştırılmış ikametgah belgesi ve nüfus cüzdanı örneği, çiftin oturduğu mahalle muhtarlıkları tarafından doldurulup, onaylanacak.

v     Her ikisinin de 7 adet vesikalık fotoğrafı olacak

v     Nüfus müdürlüğünden nüfus kayıt örneği alınacak

v     Devlete bağlı bir sağlık kuruluşundan sağlık raporu alınacak.

v     Nikah dairesine başvururken nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi olacak.

Etiketler: Nikah, düğün, nikah için gerekli evraklar, nikah işlemleri için istenen evraklar, evlilik beyannamesi nasıl doldurulur, nikah dairesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.