Mutlu Evliliğin Altın Kuralları

Büyük bir aşkla evlenip, aynı yastığa baş koyduğu insanla, bir ömür boyu birlikte olmayı kim istemez ki? Mutlu evlilik, herkesi hayali, isteği. Ancak bunun için her iki tarafın da verici olması, çaba sarfetmesi, bazı kuralları yerine getirmesi gerekiyor. İşte mutluk evliliğin altın kuralları

v     Her evli çift zaman zaman fikir ayrılığına düşebilir, herhangi bir olay nedeniyle tartışabilir. Önemli olan her ikisinin de aynı anda çok sinirli olmaması. Şayet eşiniz çok sinirli ise siz sakin olun ve onu alttan almaya çalışın. Eşiniz haksız olsa bile sinirinin geçmesini bekleyin. Zamanı gelince haklılığınız ortaya çıkacak.

v     Mümkünse tartışma anında birbirinize karşı sesinizi aşırı yükseltmeyin. Karşı taraf bağırıyorsa, bastırmak için karşılık vermeyin. Unutmayın sevgiden daha güçlü, evliliği ayakta tutan saygıdır. Bağırma saygıyı yok edebilir.

v     Eşinizi sert bir dille eleştirmeyin. Beğenmediğiniz yönlerini veya tavırlarını yumuşak bir üslupla eleştirmeye çalışın.

v     Eğer kavgayı mutlaka birinin kazanması gerekiyorsa, izin verin o kazansın. Evlilik iktidar mücadelesi değildir. Tartışmayı kimin kazandığının ne önemi var?

v     Asla geçmişi karıştırmayın. Eşinizin geçmişteki hatalarını yüzüne vurmayın. Tartışmalarınızda eski defterleri manasızca karıştırmayın.

v     Evliliğiniz dışında başka hayatlarınız da olabilir. Eşiniz kız arkadaşlarıyla bir yere, siz maça gidebilirsiniz. Ama plan yapmadan eşinize danışın. Eşiniz, herkesten önemli olmalı.

v     Büyük bir kavganın sonunda bile yatağa küskün girmeyin. Özel dünyanıza gitmeden sorunları konuşun, noktayı koyun.

v     Aynı yastığa baş koyduğunuz kişiye, zaman zaman iltifat etmeyi unutmayın. Unutmayın ki, başkalarından yüzlerce iltifat duysa da en önemsediği sizinki olacak.

v     Bir konuda hata yaptığınızı düşünüyorsanız, itiraf etmekten çekinmeyin. Ve mutlaka özrünüzü dileyin. Ama özür dilemeyi alışkanlık edinmeyin.

v     Tartışmalarınızın çıkış nedeni konusunda sadece eşinizi suçlamayın. Aynaya bakın ve kendinize sorun. Sizin hiç mi suçunuz yok. Kendinizi eleştirin ve hatanızı itiraf edin.

Latest Comments
  1. evlilik sitesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.