Mozilla Firefox 4.0

Mozilla Firefox 4′ün sürüm öncesi ilk inşaları günlük inşa sitesinde geliştiriciler için görücüye çıktı.

Bu sürüm ile birlikte elbette Firefox’a yardımcı olmak isteyenlerin Firefox’ı test etmeleri ve olası hataları geliştiricilere rapor etmeleri amaçlanıyor. Şu anda “firefox-4.0b2pre” ismiyle indirilebilir olan Firefox, Google’ın satın alıp açık kaynak kod olarak yayınladığı VP8 video formatını barındıran WebM projesini de destekliyor.

Tarayıcı şu anda Minefield (Mayın Tarlası) kod adıyla yayınlanıyor ve Yahoo! News’in haberine göre Firefox 3.6 ile kıyaslandığında SunSpider değerlendirmesine göre %23 daha hızlı fakat Chrome ve Opera’nın hala gerisinde. MandrivaTürkiye’den atillux’un “firefox-4.0b1pre” üzerinden yaptığı test de bunu doğrular nitelikte.

Firefox 4.0b2pre “Minefield“, Firefox’ın önceki sürümlerinde Firebug eklentisi ile gerçekleştirilen, Chromium ile ön tanımlı gelen “sayfadaki öğe tanımlama” özelliğini artık ön tanımlı olarak sunuyor. Ayrıca yine Yahoo! News’in haberine göre yeni JetPack SDK ile HTML, JavaScript ve CSS kullanılarak eklenti yapımı Web programcıları için daha kolay bir hal alacak ve yeni eklentilerin yüklenmesi sonrası tarayıcının yeniden başlatılmasına gerek kalmayacak.

Elbette ki “Minefield“, Firefox 4′ün son hali değil. Kararlı sürümün duyurulmasına daha aylar var. Yahoo! News’te bahsedilen fakat bizim göremediğimiz bir özellik ise Chrome ve Opera’dan esinlenen menüsüz ve sekmelerin en üstte olduğu bir arayüz. Belki Windows sürümünde şu an öyledir.

MineField“‘ı Firefox’ın Günlük İnşalar Sayfasından edinebilirsiniz.

Bu yazı http://www.pardus-linux.org/2010/06/mozilla-firefox-4-gorucuye-cikti/ sitesinden alınmıştır.
Kaynak : Pardus-Linux.Org

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.