Lazer Yardımıyla Doğum Çatlakları Tedavisi

Doğum çatlakları zor bir tedavi süreci gerektirdiği için birçok yöntem geliştirilmiştir. Günümüzde popüler olan yöntemlerden birisi de lazer terapi yöntemleridir. Lazer tedavilerinde amaç yine dermal tabakaya yani dermise inerek orada bulunan elastin ve kolojen fibirleri uyarmak, hasarlanmış olanları tahrip etmek ve diğerlerinin de kalitesini arttırmaktır. Bunun için kullanılan çeşitli lazer tedavileri vardır; IPL lazer, DYE lazer, Edinyak Lazer, Fraksiyonel Lazer. En çok tercih edilen lazer modeli fraksiyonel lazer yöntemidir. Fraksiyonel lazer, cilt altındaki dermis tabakasına ulaşarak çok küçük ışıklar saçarak oradaki bağ dokusu tabakasına tahribat yaratır. Kontrollü bir yara oluştururak, yara tedavi mekanizmalarını devreye sokar ve bu sayede o bölgede gelişmiş olan hasarı ortadan kaldırmaya çalışır.

Diğer lazer yöntemlerindeki uygulamalar daha çok cilt yüzeyinden cilt altı kolejenini uyarmaya yöneliktir. Günümüzdeki en iyi tedavi fraksiyonel lazer ile sağlanmaktadır.

Ancak fraksiyonel lazer ile alınan tedavi de çatlağın yaşına, çatlağın rengine, çatlağın oluştuğu bölgeye ve pozisyonuna göre değişmektedir. Açık renk, pembe renk çatlaklar henüz dolaşımın sağlam olduğunu ve dolaşımın daha kolay tedavi edilebileceğini gösterir. Ancak gümüş rengine dönmüş, genişlemiş ve çok deforme olmuş çatlaklar da lazer terapiler de diğer çatlaklara göre daha az yüz güldürücüdür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.