Kına Gecesi Nasıl Yapılır

Söz kesme ve nişan törenlerini yaptınız, sıra düğün veya nikah törenlerinde. Evliliğe artık hazırsınız. Düğün veya nikah öncesi adetlerimize göre kına gecesi de yapılır. Kına gecesi genellikle düğünden bir veya iki gün önce kız evinde gerçekleşir. Kına gecesine yakın akrabalar ile gelin adayının arkadaşları katılır. Kına gecesinin yapılacağı gün gelin adayının evine Türk Bayrağı asılması da adettendir ve bu, düğünün başladığını gösterir. Kına gecesi konuklara genellikle ikram olarak içecekle kuruyemiş verilir. Kınanın yakıldığı ana kadar da müzik eşliğinde oynanır. Gelin adayı kına yakılana kadar tuvalet veya şık bir elbise giyer. Kına yakılmadan hemen önce ise geleneklerimizi anlatan bindallı giyer. Bindallı renkli kadife kumaştan yapılmış uzun kaftandır.

Üzerinde işlemeler vardır. Gelin adayının başına kırmızı bir tül örtülür. Damat adayının ailesi tarafından getirilen kına bir tepsiye hazırlanır. Üzerine mumlar dizilen kına, genç kızlar tarafından salona getirilir. En önde elinde kına tepsisi olan genç bir bayan, arkasında gelin adayı, onun arkasında da diğer genç hanımlar, ellerinde mumlarla sıralanarak yuvarlak oluşturur. Boş sandalyenin etrafında türküler söyleyerek dönen grup, sonra damat ve gelin adayını ortadaki boş sandalyelere oturtur. Bu sırada genellikle “Yüksek Yüksek Tepeler” ve “Kınayı getir aney” adlı türküler söylenir. Bu türküler söylenirken gelini ağlatmak da adettendir. Gelin adayının eline kına yakılmak istendiğinde avuç açılmıyorsa, erkek tarafı, küçük bir altın koymak zorundadır. Ardından kına yakılır ve gelinin eli bağlanır. Aynı şekilde damat adayına da kınası yakılır. Gelinin başındaki örtü açıldıktan sonra da misafirlere kına dağıtılmaya başlanır. Kına keseleri içinde de kına dağıtılabilir.

Etiketler: Kına, kına gecesi, kına gecesi nasıl yapılır, kına gecesinde neler yapılır, kına gecesi türküleri, kına gecesinde ne giyilir, bindallı, kına gecesi ne zaman yapılır

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.