İzmir Üniversitesi

İzmir Üniversitesi, İzmir’in 6. üniversitesidir. Üniversite 2007 yılında Doğanata Grubu’nun önderliğinde Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı (DEKVA) tarafından kurulmuş olup 2008-2009 öğretim yılında eğitim-öğretim hizmeti vermeye başlamıştır.

Üniversitenin yerleşkesi, Üçkuyular mevkiinde bulunmaktadır. Yerleşkenin merkezi bir konumda bulunması sebebiyle metro, deniz ve karayolu ile ulaşım kolaydır.

YÖK tarafından başvurusu tamamlanmış ve açık olan bölümler: Fen – Edebiyat Fakültesi (Matematik Bilgisayar Bilimleri Bölümü), İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (Uluslararası İlişkiler Bölümü ve İşletme Bölümü), Mühendislik Fakültesi (Bilgisayar Mühendislği Bölümü, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü), Hukuk Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu (Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü, Elektronik Haberleşme Bölümü, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü) dur.

Üniversitenin dört yıllık lisans bölümlerinde hazırlık eğitimi zorunludur.Hazırlık sınıfından muaf olmak için üniversitenin kendi yapacağı yeterlilik sınavından muaf olmak ya da TOEFL (Test of English as a Foreign Language), IELTS (International English Language Testing System), CAE(Certificate in Advanced English), CPE (Certificate of Proficiency in English), FCE (First Certificate in English), KPDS (Kamu Personeli Dil Sınavı) gibi resmi kurumlarca yapılan sınavlardan gereken başarı şartlarını sağlamak gerekir.

İzmir Üniversitesi Bölümleri

Fen-Edebiyat Fakültesi
# Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
# Matematik ve Bilgisayar Bilimleri (Burslu)
# Amerikan Kültürü ve Edebiyatı
# Amerikan Kültürü ve Edebiyatı (Burslu)

İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
# İşletme (İngilizce)
# İşletme (İngilizce)(Burslu)
# Uluslararası İlişkiler (İngilizce)
# Uluslararası İlişkiler (İngilizce)(Burslu)

Mühendislik Fakültesi
# Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)
# Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)(Burslu)
# Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (İngilizce)
# Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (İngilizce)(Burslu)

Eğitim Fakültesi
# İngilizce Öğretmenliği
# İngilizce Öğretmenliği (Burslu)

İzmir Üniversitesine ait KONTENJAN, YERLEŞEN SAYISI, YERLEŞME ORANLARI, TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ, TABAN PUAN VE BAŞARI SAYILARI ile ilgili güncel bilgiler almak için buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. Üye olduğunuz sitede premium paket alarak İzmir Üniversitesi ile iligili tüm bilgilere güncel olarak ulaşmanız mümkündür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.