ipad üzerine bir inceleme

Apple iPad incelemesi : Apple iPad… Uzun zamandır söylenen söylentiler, aylar süren sabırsız bekleyiş ve Steve Jobs’un geçtiğimiz Ocak ayındaki konuşmasının doğurduğu spekülasyonların ardından, Apple’ın en gözde ürünü Apple iPad tablet artık piyasada, tüm yönleriyle incelememiz için hazır durumda bekliyor. Apple’ın pazarlama departmanının, bilinmeyen stratejik hassasiyetlerle, piyasaya başından bu yana uç noktadaki iki özelliği ile tanıdığı bir ürünü sunmayı başardığı görülüyor. Apple iPad internet tablet; Apple tutkunları tarafından nefes kesen başarılı bir ürün olarak görülürken, daha önce bir Apple ürünü kullanmamış olan kullanıcı kesimi tarafından da yeni bir şey getirmeyen anlamsız bir ürün olarak değerlendiriliyor. Sonuçta Apple iPad elbette sadece bir elektronik cihaz ancak bu ifade gerçeği tam olarak yansıtıyor mu?

siz de yurt dışından %30 daha ucuza iphone, ipad veya herhangi

bir apple ürünü getirmek istiyorsanız:

email: m.aydin005@gmail.com
tel:004407871323352 begin_of_the_skype_highlighting              

 

 

Apple iPad tablet
(Bu incelemenin gerçekleştirildiği 24 Mayıs 2010 tarihinde) Apple’ın yeni internet tableti henüz ABD dışında satışa sunulmadığından dolayı, bu incelemedeki Apple iPad’i ABD’den getirtmek durumunda kaldık. Bu tür aşamalı ürün tanıtımlarında Apple son derece başarılı görünüyor. Kullanıcı talebi ürünün arzını aşıyor – en azından resmi açıklama bu yönde – ve sonuçta ürünün bazı Avrupa ülkelerinde piyasaya sunumu bir ay süreliğine ertelenmiş durumda. Bunun yan etkisi olarak, Avrupa’ya neredeyse ABD’dekinin iki katı fiyatla iPad getiren çeşitli oluşumlar ortaya çıkıyor.

siz de yurt dışından %30 daha ucuza iphone, ipad veya herhangi

bir apple ürünü getirmek istiyorsanız:

email: m.aydin005@gmail.com
tel:004407871323352 begin_of_the_skype_highlighting              

 

32GB Apple iPad tablet incelemesi
Bu incelemede ele aldığımız Apple iPad modeli Wi-Fi bağlantıya ve 32GB veri depolama kapasitesine sahip. Apple iPad 3G henüz piyasada değil. Cihazla ilgili ilk izlenimimiz, yaygın olarak kullanılan elektronik kitap okuyucuların aksine Apple iPad’in 680 gram ile dikkate değer bir ağırlığa sahip olmasıydı. Cihazın dış yüzeyinde kullanılan metal ve cam karışımından malzeme üstün bir kaliteye sahip görünüyor. Ama yine de iPad’e çok itinalı davranmanız gerektiği duygusundan kurtulamıyorsunuz. İnsan, Apple iPad internet tableti sert bir zemine düşürdüğünde neler olabileceğini düşünmek bile istemiyor. Bu tür kazalarda cihazın nasıl bir zarar göreceğini açıkçası merak ediyoruz…

 

Apple iPad test – Ekranı
Apple iPad’i USB kablosu aracılığıyla şarj ettikten sonra – bu işlem oldukça yavaş gerçekleşiyor – hemen incelemeye başladık. Şansımıza, cihazı test ettiğimiz gün hava güneşliydi ve biz de bir çay bahçesinin terasında dinlenirken Apple iPad’i incelemeye karar verdik. Bunun sonucunda, Apple iPad’in ekranının güneşli ve aydınlık havalarda yansıma problemleri yaşadığına tanık olduk. Yansıma sorunu biraz da güneşin ve ışığın iPad’in ekranına nasıl düştüğü ile alakalı bir durum. Ekranda yansıma oluştuğunda kaçınılmaz olarak cihazı farklı bir konuma getirmek zorunda kalıyorsunuz. Bir diğer nokta da cihazı nasıl kullanacağınız ile ilgili. Bu sorunun tek bir cevabı yok. Kimi kullanıcılar cihazı kucaklarına koyarak kullanırken kimi kullanıcılar da iPad dock birimi gibi değişik aksesuvarlar aracılığıyla kullanmayı tercih edeceklerdir.

siz de yurt dışından %30 daha ucuza iphone, ipad veya herhangi

bir apple ürünü getirmek istiyorsanız:

email: m.aydin005@gmail.com
tel:004407871323352 begin_of_the_skype_highlighting              

 

Apple iPad’in şarj edilmesi
Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da Apple iPad’in nasıl şarj edileceği. İlk başta tercih edilecek yaygın şarj yöntemi, Apple iPad’i cihaz eşliğinde gelen USB kablosu aracılığıyla bir notebook, Macbook, iMac veya kişisel bilgisayara bağlamak şeklinde oluyor. Ama uygulamada herkes bu yöntemi tercih etmeyebilir. Çünkü cihaz normale göre ‘daha ağır’ bir USB bağlantısına gerek duyduğundan uygulamada bazen iPad’in şarj edilmediği mesajı ile karşılaşabiliyorsunuz. Örneğin, iMac bilgisayar klavyesi üzerinden yapılan USB bağlantısında iPad yeterli enerjiyi alamıyor. Apple iPad tableti şarj etmek için iMac’in arka yüzündeki USB girişi gibi daha yüksek enerji sağlayan bir USB bağlantısına ihtiyaç duyuluyor.

 

Apple iPad bilgisayar
Sıkça duyduğumuz şeylerden biri de, Apple iPad internet tabletin iPod Touch’ın daha büyük bir versiyonu olduğu yönünde. Bize sorarsanız bu biraz fazla basit bir eleştiri. Cihazın diğer Apple cihazlarıyla karşılaştırılmasında herhangi bir sorun yok ancak iPad’in çok farklı bir kullanıcı deneyimi sunduğu da çok açık bir şekilde ortada. Bunun için içerik ve Apps uygulamaları konusunda çok daha canlı görüntü ve deneyim sunan ekrana bakmak bile yeterli. iPhone ile de elektronik kitap okuyabilirsiniz ama iPhone’da bu işlem hiç de rahat değil. Küçük iPod’da film veya müzik klibi izlemek de Apple iPad ile kıyaslanamaz. Aslına bakarsanız Apple iPad başka herhangi bir ürünle kıyaslanacak bir cihaz değil. Kendine özgü yapısıyla Apple iPad tabletin tüketici elektroniğinde yeni bir ürün kategorisi oluşturması bekleniyor.

Apple iPad 9.7 inç ekran
Apple iPad’in ekranı 9.7 inç (24.6 cm) büyüklüğünde ve 1024 x 768 piksel çözünürlüğünde. iPad’in ekranı gayet olumlu bir izlenim bırakıyor. Arada sırada can sıkıcı yansıma problemi yaşanmakla beraber görüntü sunumu kesinlikle üstün bir kalitede. Ekranın görüş açısı standart notebook, laptop ve dizüstü bilgisayarlarda alıştığımızın üzerinde fakat ekrandan en kaliteli görüntü ışığın ekrana direkt vurmadığı iç mekanlarda alınıyor. Ekran, harika renk doygunluğu ve kontrast zenginliğiyle renk sunumu konusunda mükemmel. Ekranın zengin kontrastlı görüntülerdeki performansı dikkat çekecek derecede iyi. Siyahlar koyu siyah ve beyazlar da son derece beyaz tonlarda. Apple iPad’in renk sunumu gerçekten harika!

siz de yurt dışından %30 daha ucuza iphone, ipad veya herhangi

bir apple ürünü getirmek istiyorsanız:

email: m.aydin005@gmail.com
tel:004407871323352 begin_of_the_skype_highlighting              

 

Apple iPad tablet test – Ekranı ve parmak izleri
Olumlu özelliklerine rağmen Apple iPad’in ekranı parmak izlerine karşı çok duyarlı. Parmak izlerini silip temizlemek kolay fakat bunun için sürekli yanınızda bir yumuşak silme bezi bulundurmalısınız. Ekran Apple iPad’in ön yüzünün büyük bir bölümünü kapladığından dolayı üzerinde parmak izi kalması da kaçınılmaz bir durum. Apple iPad ile seyahate çıkacak olan veya sürekli gezen kullanıcılara yanlarında kaliteli bir iPad kılıfı bulundurmalarını öneriyoruz. İncelediğimiz Apple iPad’i taşırken bir sırt çantasının özel laptop yuvasına yerleştirdik ancak buna rağmen cihazın arka kısmında çeşitli izler oluştu.

Apple iPad 64GB, 32GB ve 16GB versiyonları
iPad Wi-Fi versiyon internet tabletin farklı veri depolama kapasitelerine sahip üç değişik modeli bulunuyor. Bu modeller arasında seçim yaparken karar vermeniz gereken şey, ne kadar veri depolama kapasitesine ihtiyaç duyacağınız olacak. Zengin şarkı ve video (klip) görüntü arşivine sahip olan ve bu arşivlerini yeni Apple iPad’lerinde de kullanmak isteyenlerin cihazın 32GB veya 64GB versiyonunu tercih etmelerini öneririz. Ama bununla beraber 16GB kapasiteli Apple iPad tabletin de çoğu kullanıcının beklenti ve ihtiyaçlarına rahatlıkla cevap verebileceğini düşünüyoruz.

 

Apple iPad ile uygulama indirme
iPad için geliştirilmiş olan ve Apps olarak adlandırılan uygulamalar da merak konusu. Şu an için bu uygulamalar hala biraz hayal kırıklığı yaratıyor çünkü halihazırda zaten iPad Apps mevcut ama bu uygulamalar iPhone için iTunes’tan edinilebilenler kadar yüksek sayılara ulaşmış değil. Elbette iPhone uygulamalarını da iPad üzerinde kullanabiliyorsunuz ancak bu durumda uygulamalarda bir görüntü kalitesi kaybı yaşanıyor. Uygulamaların çözünürlüğü yapay olarak arttırıldığından bunu izleri fark ediliyor. Bu bakımdan en iyisi bu uygulamaların iPad versiyonlarının çıkmasın beklemek. Bu uygulamalardan bazıları ücretsiz ama diğerleri normal iPhone uygulamalarından çok daha pahalılar. Bu fiyatların ileride hangi seviyelere geleceği şu an biraz belirsiz fakat geliştiriciler açısından fiyatların ilginç olacağına şüphe yok.

Apple iPad ve iTunes
İncelememizde ABD orijinli iPad’i Hollanda kaynaklı iTunes hesabımızla maalesef eşleştiremedik. Daha önce edindiğiniz Apps uygulamalarını bilgisayarınızın masaüstünden iPad’e transfer edebiliyorsunuz fakat iTunes üzerinden indirmek istediğiniz zaman ABD orijinli bir iTunes hesabınız olması gerekiyor. Bu konu ile ilgili ipuçları ve detaylar internette kolaylıkla bulunabilir. Apple iPad işletim sistemi olarak en son versiyon olan 3.2’ye sahip. İşletim sisteminin 4.0 versiyonu bekleniyor ancak iPad için işletim sisteminin sonbahara doğru piyasaya çıkacağı tahmin ediliyor. iPhone sahipleri ise OS 4.0 işletim sistemine bu yaz sahip olabilecekler. İlk iPhone OS 4.0 işletim sisteminin pek çok harika özelliğe sahip olması bekleniyor!

siz de yurt dışından %30 daha ucuza iphone, ipad veya herhangi

bir apple ürünü getirmek istiyorsanız:

email: m.aydin005@gmail.com
tel:004407871323352 begin_of_the_skype_highlighting              

 

Apple iPad ve App Store
Bugüne kadar iPhone aracılığıyla tanıdığımız uygulamalar Apple iPad tablet beraberinde hazır olarak geliyor. Bu uygulamalardan bazıları şöyle: YouTube, Safari, Mail, Notes, Contacts, Agenda. App Store aracılığıyla iPad için özel olarak geliştirilmiş olan uygulamalar arayıp beğendiklerinizi cihazınıza indirebiliyorsunuz. Apple firması iPad uygulamalarında son derece genel bir şablon takip ettiğinden arama işleminin tarzına alışkın olmak gerekiyor. Bu şablon biraz sade bir yapıda ve etiketler genelde tüm kategorileri gösteriyor. Bu konuda iPad Apps uygulamalarının sayısı arttıkça iPhone Apps uygulamalarına benzer bir şablonun kullanılması bekleniyor.

Apple iPad uygulamaları
iPad’iniz ile iTunes’tan (ücretsiz olarak) indirdiğiniz standart iPhone uygulamalarını da senkronize edebilmeniz mümkün. Ekranın ekstra büyük boyutları çoğu durumda kötü bir duruma neden olmuyor. Bazı uygulamalarda görüntü kalitesinde bariz şekilde kayıp yaşanırken bazı uygulamalar da ekran boyutlarına göre büyütülmelerine rağmen sorunsuz şekilde görüntüleniyor. iPad tablet fotoğraf arşivinin görüntülenmesinde de özellikle çok iyi. Fotoğraflar iPad üzerinden harika bir şekilde sorunsuz ve hızlı olarak sunum şeklinde sergilenebiliyor. Cihazın açılış süresi çok kısa. GB’larca fotoğrafı yanınızda müşterinize, sevdiklerinize ya da aile bireylerinize götürebilmek ve sergileyebilmenin kolaylığı da harika.

siz de yurt dışından %30 daha ucuza iphone, ipad veya herhangi

bir apple ürünü getirmek istiyorsanız:

email: m.aydin005@gmail.com
tel:004407871323352 begin_of_the_skype_highlighting              

 

Apple iPad incelemesi – Uygulamada
iPad’i kısa bir süre kullandıktan ve hatta oynadıktan sonra aklınızda Apple iPad’in uzun vadede nasıl bir etki yaratacağı sorusu beliriyor. İlk iPad kullanıcılarından bazıları ile konuştuktan sonra Apple iPad’in genellikle oturma odasında kullanılacak olan türde bir cihaz karakteristiğine sahip olduğu anlaşılıyor. Diğer cihazla kıyasla nispeten daha geniş formatta bir ekran üzerinde internette kolay ve hızlı sörf yapabilmek gayet güzel. Apple iPad ile gazete okuyabilir ve e-posta mesajlarınızı da kontrol edebilirsiniz. Elbette bu işlemleri küçük laptop bilgisayarlarla da yapmak olanaklı ancak Apple iPad internet tablet boyutları ve hafif gövdesi ile alternatiflerini geride bırakıyor. iPad’in pek çok kullanım alanı bulunuyor. Apple’ın internet tableti günlük yaşamın gittikçe daha fazla önem kazanan bir parçası olabilecek özellikte bir ürün.

Apple tablet ile internet
iPad internet kullanımında mükemmel bir cihaz. İnternet sayfaları hızla yükleniyor ve özellikle çift parmak hareketiyle görüntüyü yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemleri son derece hoş bir şekilde gerçekleştiriliyor. İnternet kullanımı konusunda cihazın eksiği Flash desteğinin bulunmaması. Apple, Flash teknolojisinin artık geride kaldığını ve firma olarak artık tamamen HTML 5 teknolojisine odaklandıklarını resmen açıkladı. İnternette sörf yaparken arada sırada içinde Flash öğeleri barındıran web sitelerine rastladığımızdan iPad’in Flash desteğinin olmaması can sıkıcı olabiliyor. Flash teknolojisi konusunda sonunda kimin haklı çıkacağını hep birlikte göreceğiz. Şu anda bize düşen elimizdeki gerçeklerle yaşamak.

siz de yurt dışından %30 daha ucuza iphone, ipad veya herhangi

bir apple ürünü getirmek istiyorsanız:

email: m.aydin005@gmail.com
tel:004407871323352 begin_of_the_skype_highlighting              

 

Apple iPad internet tablet
iPad’i sohbet etmek, e-posta göndermek veya uzun metinler girmek için de kullanabilirsiniz fakat bunun için biraz uygulama yaparak cihaza alışmanız gerekiyor. Apple iPad internet tablet metin girişi yapılacağı zaman otomatik olarak ekranda beliren dokunmatik bir klavyeye sahip. Metin girişi yaparken ve yazı yazarken iPad’i elinizde nasıl tutacağınız konusunda bir pratik yaparak alışkanlık kazanmanız gerekiyor. Fakat genelde yaygın olan tarz Apple iPad tableti kucağınızda kullanmak. Bakmadan yazmak ya da 10 parmak metin girmek bu şekilde pek kolay değil. Açıkçası fiziksel bir klavyenin tuş temasının eksikliğini hissediyorsunuz. Eğer yoğun olarak metin girmeyi planlıyorsanız iPad ile birlikte harici bir Bluetooth fiziksel klavye kullanmayı düşünmenizi öneririz.

Apple iPad enerji sarfiyatı
iPad internet tabletin sunumunda uzun bir batarya ömründen söz edilmişti ancak pratikteki durum bundan oldukça farklı. iPad’i en parlak ekran görüntüsü ile on saate kadar süreyle kullanabiliyorsunuz. Ekranın parlaklık ayarını kısarsanız kullanım süresi bir saat kadar daha uzun sürebiliyor. Dizüstü bilgisayarların ortalama batarya ömrü ile kıyaslandığında kullanım süresinin oldukça farklı olması dikkat çekici. Apple iPad internet tabletin enerjiyi çok etkin olarak kullanması büyük bir avantaj sağlıyor!

 

Apple iPad inceleme sonucu
Sınırlı bir inceleme süresinin ardından iPad’e hoşçakal deme zamanı gelmişti. Bu sıklıkla başıma gelmez ancak birkaç saat sonra cihazı özlemeye başladığımı itiraf etmeliyim. İnternet, uygulamalar ve iletişim özelliklerinin kullanım kolaylığını cihazın pil ömrü hakkında endişelenmenize gerek kalmadan yaşıyor olmanız beni oldukça etkiledi. Apple iPad tabletin sadece bir notebook ya da laptopun yaptığı işleri yaptığını söyleyebilirsiniz. iPhone’da olup da iPad’de olmayan nedir? Üstelik iPad ile telefon araması gibi bir işlemi dahi yapamıyorsunuz. Ancak iPad’in artı özellikleri mevcut. Steve Jobs’un ürünün sunumu esnasında iPad’in herhangi bir ürünün yerini almayacağını, aksine tüketici elektroniğinde yeni bir ürün segmenti yaratacağını söylemesi boşuna değilmiş. Aslına bakarsanız cihazda her şeyden bir parça bir şeyler var. Ama bu özellikler daha hoş ve keyifli kullanılıyor ve ayrıca bu özellikleri kullanmak için cihazın kullanım kılavuzuna gerek bile duymuyorsunuz. Özel bir yapıya sahip olan cihaz özellikle kullanıcı dostu bir yapıda tasarlanmış. Apple iPad çok özel bir cihaz. Üzerimizde çok özel bit izlenim bırakan Apple iPad kesinlikle yüksek puanı hak ediyor!

Artılar [+]
• Yenilikçi tasarım
• Kolay kullanım özellikleri
• Üstün kalitede çarpıcı tasarım
• 10 saat kullanım süresi
• iPhone uygulamaları desteği
• Zengin kontrastlı ve renkli ekran

Eksiler [-]
• Flash desteğinin olmaması
• USB girişinin olmaması
• Parlak ekran
• Bellek kartı yuvası olmaması
• Dahili GPS ve web kamera olmaması

İnceleme Puanı %
• Test puanı: %92
• Mükemmel tablet

siz de yurt dışından %30 daha ucuza iphone, ipad veya herhangi

bir apple ürünü getirmek istiyorsanız:

email: m.aydin005@gmail.com
tel:004407871323352 begin_of_the_skype_highlighting              

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.