İnternet Reklamcılığının Doğuşu

Türkiye’de görülen ilk portallar arasında en çok gazete siteleri ilgi görmekteydi. Gazete reklam anlayışını doğuran Hürriyet bunlara en büyük örnektir. Daha sonra oluşturdukları ilan siteleri ile reklam pazarını büyüten gazete siteleri Türkiye’de ki reklamcılık faaliyetlerini de genişletmiştir. Bir çeşit reklam yöntemi olan ilanın da internette görülmesi ile bugün alışık olduğumuz internet reklamcılığı yavaş yavaş şekillenmiş oldu. Hürriyet ilan servisinin sanal sitesi olan Hürriyet seri ilanlar bu ilan sitelerinden en büyük pazar payını almış olandır.

İnternet reklamcılığının mazisi tıpkı internetin mazisi kadar yakındır. 90’ların sonlarında, 2000’lerin ise başlarında başlayan teknolojik devrim ile ekonomik faaliyetler tekrar hızlanmaya başladı. Özellikle Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra süre gelen ekonomik buhrandan sonra internetin icadı adeta bir ilaç vazifesi görmüştür. Dünya’da bu internet pazarı ne kadar büyüyor ise Türkiye’de de aynı hızla büyümeye devam etmiştir. Ta ki 11 Eylül olaylarına kadar, ekonomik krizden sonra yeniden bir ivme kazanan internet, yavaş yavaş kendi devlerini de çıkarmaya başlamıştır. Bu devlerden ilki “Yahoo” dur. Dünya pazarında kararlı bir tutum sergileyen Yahoo, daha Google ve Messenger’ın konuşulmadığı zamanlarda Türkiye’de faaliyetlerde bulunuyordu. 1992’de Türkiye’ye gelen internet, 2000’li yılların başlarına kadar emekleme sürecini geçirdi. Daha sonra akıllı projelerle Türk yatırımcılar internette dev portallar açmaya başladı (örneğin Hürriyet, Sabah, Mynet, E-kolay, Turk.net vb.).

Bu Türk portallar açılmaya başlamadan dünyadaki ilk internet reklamına bakarsak 1994 yılında AT&T şirketi tarafından bir e-dergi sitesine verilmiş. O günden sonra gelişimini sürdüren internet reklamları Türkiye’de de çeşitli portallar açıldıktan sonra görülmeye başlanmıştır.

Büyük şirketlerin (Google, Yahoo vb.) bu internet reklam pazarını gördükten sonra kurdukları internet reklamcılığı servisi ile reklamlar artık daha da özele inmiş, insanların kişisel sitelerinde boy göstermeye başlamıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.