Harran Üniversitesi

Harran Üniversitesi Şanlıurfa’da kurulan ilk yüksek öğretim birimi Şanlıurfa Meslek Yüksekokulu’dur (1976). Sonra Dicle Üniversitesi’ne bağlı Ziraat Fakültesi (1978), Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü (1984) ve Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı İlahiyat Fakültesi (1988) kurulmuştur.

Daha sonra 09.07.1992 tarih ve 3837 sayılı kanunla Harran Üniversitesi kurulmuş ve daha önce var olan okullar bu kanuna göre Harran Üniversitesine bağlanmıştır. Ayrıca Fen-Edebiyat, Tıp Fakültesi, Şanlıurfa Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü kuruluş kanununda yer almıştır.Türkiye’de mezunları aranan bir üniversite yolunda hızla ilerlemektedir.Yüzü aşkın üniversite sıralamasında 18.sırayı alarak kalitesini bir kez daha göstermiştir.

1994 yılında Siverek, Hilvan, Suruç, Birecik, Viranşehir ve Bozova Meslek Yüksekokulları; 1995 yılında ise Veteriner Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Akçakale ve Ceylanpınar Meslek Yüksekokulları; 1997 yılında da Sağlık Yüksekokulu ve Kahta Meslek Yüksekokulu kurulmuştur.

Üniversite bugün 9 fakülte, 3 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 3 enstitü, 9 araştırma ve uygulama merkezi ile faaliyetlerini sürdürmektedir. Üniversiteye adını veren tarihi Harran Kenti, Şanlıurfa’nın 44 km güneydoğusunda yer alan, tarihte önemli olaylara sahne olmuş bir kent merkezidir. Üniversite 10. yüzyılda kurulmuştur. Dünyanın en eski üniversitelerindendir. Bazı kaynaklar dünyanın en eski üniversitesi olarak Mısır’daki El Ezher Üniversitesi’ni göstermektedir.

Harran Üniversitesi Bölümleri

İlahiyat Fakültesi
# İlahiyat
# İlahiyat (İkinci Öğretim)

Tıp Fakültesi
# Tıp

Veteriner Fakültesi
# Veterinerlik

Şanlıurfa Sağlık Yüksekokulu
# Hemşirelik

Fen-Edebiyat Fakültesi
# Biyoloji
# Coğrafya
# Fizik
# Kimya
# Matematik
# Tarih
# Türk Dili ve Edebiyatı
# Matematik (İkinci Öğretim)
# Coğrafya (İkinci Öğretim)
# Türk Dili ve Edebiyatı (İkinci Öğretim)
# Tarih (İkinci Öğretim)
# Biyoloji (İkinci Öğretim)
# Kimya (İkinci Öğretim)
# Arkeoloji

İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
# İktisat
# İşletme
# Maliye
# İşletme (İkinci Öğretim)
# Maliye (İkinci Öğretim)

Mühendislik Fakültesi
# Çevre Mühendisliği
# İnşaat Mühendisliği
# Makine Mühendisliği
# Bilgisayar Mühendisliği
# İnşaat Mühendisliği (İkinci Öğretim)
# Makine Mühendisliği (İkinci Öğretim)

Ziraat Fakültesi
# Gıda Mühendisliği
# Bahçe Bitkileri
# Bitki Koruma
# Tarım Ekonomisi
# Tarım Makineleri
# Tarla Bitkileri
# Tarımsal Yapılar ve Sulama
# Toprak Bilimi ve Bitki Besleme
# Zootekni

Eğitim Fakültesi
# Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği
# Sınıf Öğretmenliği

Harran Üniversitesine ait KONTENJAN, YERLEŞEN SAYISI, YERLEŞME ORANLARI, TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ, TABAN PUAN VE BAŞARI SAYILARI ile ilgili güncel bilgiler almak için buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. Üye olduğunuz sitede premium paket alarak Harran Üniversitesi ile iligili tüm bilgilere güncel olarak ulaşmanız mümkündür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.