Giresun Üniversitesi

Üniversitemizin temeli 1962 yılında Kız Öğretmen Okuluyla atılmıştır. 1976 yılında Eğitim Enstitüsüne dönüştürülmüş, 1982 yılında iki yıllık Eğitim Yüksekokulu olarak KTÜ Fatih Eğitim Fakültesine bağlanmıştır. 1992 yılında da Eğitim Fakültesi halini almıştır.

1976 yılında MEB’e bağlı olarak açılan Meslek Yüksekokulu, 1982 yılında KTÜ Rektörlüğüne bağlanmıştır. Sağlık Yüksekokulu 1992 yılında ön lisans düzeyinde öğretime başlamış, 1996 ylılında lisans düzeyinde KTÜ’ye bağlı Sağlık Yüksek Okuluna dönüştürülmüştür.

Tirebolu Meslek Yüksekokulu, KTÜ rektörlüğüne bağlı olarak 1994-95 eğitim-öğretim yılında hizmete girmiştir. Fen-Edebiyat Fakültesi 1998 yılında KTÜ rektörlüğü’ne bağlı olarak kurulmuştur. Şebinkarahisar Meslek Yüksekokulu, 1998 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü’ne bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Mart 2003’te kurulmuştur. Alucra Meslek Yüksekokulu, 2005 yılında Cumhuriyet Üniversitesine bağlı olarak eğitim-öğretim faaliyetine başlamıştır. Tıp Fakültesi 27 Mayıs 2007 tarihinde kurulmuştur. Yukarıda adı geçen birimler 5467 Sayılı Kanunla kurulan Giresun Üniversitesini oluşturmaktadır.

Giresun Üniversitesi Bölümleri

Tıp Fakültesi
# Tıp

Eğitim Fakültesi
# Fen Bilgisi Öğretmenliği
# Okul Öncesi Öğretmenliği
# Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
# Sınıf Öğretmenliği
# Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
# Türkçe Öğretmenliği
# Fen Bilgisi Öğretmenliği (İkinci Öğretim)
# Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (İkinci Öğretim)
# Sınıf Öğretmenliği (İkinci Öğretim)
# Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İkinci Öğretim)

Fen-Edebiyat Fakültesi
# Biyoloji
# Fizik
# Kimya
# Tarih
# Türk Dili ve Edebiyatı
# Coğrafya
# İstatistik
# Matematik
# Tarih (İkinci Öğretim)
# Biyoloji (İkinci Öğretim)
# Kimya (İkinci Öğretim)
# Fizik (İkinci Öğretim)
# Türk Dili ve Edebiyatı (İkinci Öğretim)

İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
# İktisat
# İşletme
# İktisat (İkinci Öğretim)

Sağlık Bilimleri Fakültesi
# Hemşirelik
# Ebelik

Giresun Üniversitesine ait KONTENJAN, YERLEŞEN SAYISI, YERLEŞME ORANLARI, TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ, TABAN PUAN VE BAŞARI SAYILARI ile ilgili güncel bilgiler almak için buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. Üye olduğunuz sitede premium paket alarak Giresun Üniversitesi ile iligili tüm bilgilere güncel olarak ulaşmanız mümkündür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.