Fen Liselerine Yerleşme

Milli Eğitim Bakanlığı, sürpriz bir şekilde fen ve sosyal bilimler liselerinin kontenjanlarını bin 136 kişi artırdı.

Seviye Belirleme Sınavları (SBS) sonuçlarına göre tercihlerini yapmaya devam eden ilköğretim son sınıf öğrencilerine ‘müjde’ niteliği taşıyan kararla, fen ve sosyal bilimler liselerine iki hafta önce ilan edilen 9 bin 24 yerine 10 bin 160 öğrenci alınacak. Geçen seneye göre fen ve sosyal bilimler lisesi sayısını 30, kontenjan sayısını ise 696 artıran bakanlık, yeni kararıyla bu yılki kontenjan artışını bin 832’ye çıkardı. Böylece ilköğretim son sınıf öğrencilerinin en fazla tercih ettiği fen ve sosyal bilimler liselerine öğrencilerin girme şansı bir yılda yüzde 20 arttı. Bu karar, bir sınıfta 24 öğrencinin okuduğu fen ve sosyal bilimler liselerinde sınıflara birer sıra ilave edileceği anlamına geliyor.

Resmi Gazete’de dün yayımlanan yönetmelik değişiklikleriyle fen ve sosyal bilimler liselerine yeni alınacak öğrenci sayısı 96’dan 104’e çıkarıldı. Bu liselerin 9. sınıfları için en fazla ‘4 şube açabileceği’ kuralı bulunurken, yapılan değişiklikle ‘okulun fiziki imkân ve donanımı ile öğretmen sayısı dikkate alınarak 5. bir şube daha açılabilmesine’ imkân sağlandı. 5. şubelerin bu yıla yetişmesi ‘zor’ görünürken, bakanlık yetkilileri her şube için 2’şer kontenjan artışının bu yıl uygulanacağını kaydetti. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün Anadolu liselerindeki gibi fen ve sosyal bilimler liselerindeki sınıf mevcudunun 30 olmasını teklif ettiği, Talim ve Terbiye Kurulu’nun ise kontenjanı ‘eğitim kalitesi’ açısından sayıyı 26’da tuttuğu öğrenildi. Yeni yönetmelikle özel fen liselerinden ‘boş kontenjan olması ve öğrencinin puanının gideceği fen lisesinin taban puanından düşük olmaması’ şartıyla resmi fen liselerine nakil imkânı da getirildi.

Bu arada fen, Anadolu, sosyal bilimler ve bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla gerçekleştirilen SBS sonuçlarının da katılarak hesaplandığı Ortaöğretime Yerleştirme Puanı’na (OYP) göre tercih yapma süresi yarın sona eriyor. Yeni düzenlemeyle bu yıldan itibaren adaylardan 2. kez tercih alınacak, ayrıca yedek liste uygulaması yapılacak. En fazla 12 tercihte bulunacak adayların 1. yerleştirme tercih başvuruları salı günü sona erecek. 1. yerleştirme sonuçları 26 Temmuz’da açıklanacak. Sonuçlara göre kayıtlar 26 Temmuz-4 Ağustos arasında yapılacak. Bu kayıtlar sonrası boş kalan kontenjanlar 4 Ağustos’ta ilan edilecek.

2. yerleştirme için tercih başvuruları 5-11 Ağustos arasında alınacak. Bu dönemde öğrenciler, en fazla 6 okul tercihinde bulunabilecek ve yeni bir yerleştirme gerçekleştirilecek. 2. yerleştirme sonuçları, 16 Ağustos’ta duyurulacak. 2. yerleştirmeye göre kayıtlar 16-20 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Tercihler, öğrenci velisince ‘http://oges.meb.gov.tr’ adresinden yapılabiliyor.

ZAMAN

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.