Doğum Çatlaklarından Kurtulmak İçin Yapılması Gerekilen Yöntemler

Doğum çatlakları günümüzde pek çok tedavi modeli gelişmesine rağmen yüzde yüz çözülebilen bir durum değildir. Amacımız oluşmuş çatlağı en aza indirmek ve görüntü olarak kozmetik olarak kişiyi en mutlu hale getirebilmektedir. Yapılabilecek işlemler çeşitli kremler, peelingler, dermabrazyon uygulamaları, dermarol uygulamaları ve lazer tedavi olarak sıralanabilir. En basitten başlarsak kremler özellikle resinoik asit içeren kremler ve yine meyve asiti içeren kremler ilk kullanılabilecek tedavi yöntemleridir.

Bunun dışında peeling yapılabilir. Peeling olarak iki tip peeling izleyebiliriz. Biri yüksek yüksek konsantrasyonlu glikolik asit içeren peelinglerdir ki bunların birinci yaptığı ölü deriyi attırmak, cildin çoğalan artan hücreleri olan bazel tabakayı arttırıcı etkiye sahip olmasıdır. Bir diğer peelingte trikılır asidik asit peelingtir. %15-20’lik oranlarla uygulanan bu peeling daha derin soyma özelliğine sahiptir. Cildin esas çatlağı oluştuğu kolejen liflerinin bulunduğu tabakaya kadar inerek o bölgedeki kolejen ve elastin lifleri uyarıp miktarını arttırmada yardımcı olmaktadır.

Bir diğer tedavi yöntemi nüklodermargrazyon dediğimiz tedavi yöntemidir. Burada da alimünyum hidroksit kristalleri kullanılarak ciltte belli bir kazıma işlemi yapılır. Yine bu işlem ölü deriyi attırıp, ince çizgileri yumuşatır, cildin elastiyet kaybını düzenler.

Başka yapılabilecek bir işlem rooler dediğimiz uygulamadır. Burda da çok küçük iğne uçlarıyla cilt üzerinde mikro kanallar açılır, bu kanallarda kontrollü bir yara açılır ve yara iletişim mekanizması devreye sokulur.

Son olarakda günümüzde en popüler olan tedavilerden biride lazer terapilerdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.