Anadolu Üniversitesi

Anadolu Üniversitesinin temelini, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi oluşturur. 1982 yılında Anadolu Üniversitesine dönüşmüştür. İlk dönemlerde, Yunusemre ve İkieylül olmak üzere iki kampüste faaliyet gösteren üniversitenin, Meşelik ve Bademlik kampüslerinde bulunan eğitim birimleri daha sonra Osmangazi Üniversitesi’ni oluşturmuştur.

Bir bilim ve kültür merkezi aynı zamanda da bir gençlik kenti olarak nitelenen Eskişehir?in merkezinde yer alan ve ana kampus niteliğinde olan, Yunusemre Kampusünde fakülte ve yüksekokulların bazılarıyla idari birimler ve sosyal tesislerin önemli bir kısmı yer almaktadır. Anadolu Üniversitesinin temelini, 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi oluşturur. 1982 yılında Anadolu Üniversitesine dönüşen kurumumuz, kısa zamanda yalnızca ülkemizin değil, dünyanın en büyük üniversiteleri arasında çağdaş, dinamik ve yenilikçi bir üniversite olarak yerini almıştır. Bir bilim ve kültür merkezi aynı zamanda da bir gençlik kenti olarak nitelenen Eskişehir’in merkezinde yer alan ve ana kampus niteliğinde olan, Yunusemre Kampusünde fakülte ve yüksekokulların bazılarıyla idari birimler ve sosyal tesislerin önemli bir kısmı yer almaktadır.

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu ile Mühendislik Mimarlık Fakültesinin bulunduğu 2 Eylül Kampusu ise kent merkezine 5 kilometre uzaklıktadır. Anadolu Havaalanı da bu kampustedir. Bunun yanında Porsuk meslek yüksek okulu, yine şehir merkezinde; Bilecik Meslek Yüksekokulu, Bilecik Gülümbe Kampusünde; Bozüyük Meslek Yüksekokulu ise ilçe merkezindeki kendi binalarında eğitim vermektedirler. Kuruluş Tarihi: 6 Kasım 1958 Enstitü Sayısı: 9 Öğrenim Dili: Türkçe, İngilizce, Fransızca, Almanca Araştırma Merkezi Sayısı: 27 Üniversite Türü: Devlet Öğretim Elemanı Sayısı: 1.800 Fakülte Sayısı: 12 Örgün Eğitim Öğrenci Sayısı: 22.300 Devlet Konservatuvarı Sayısı: 1 Lisans Üstü Öğrenci Sayısı: 2.200 Yüksekokul Sayısı: 6 Açıköğretim Öğrenci Sayısı: 1.350.000 Meslek Yüksekokulu Sayısı: 4 Edebiyat Fakültesi, 1993 yılındaki yeniden yapılanma sonucunda 496 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmuştur. 1982 sonrasında ülkemizde Edebiyat Fakültesi adıyla kurulan tek fakültedir. Tarih, Sosyoloji, Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümleriyle eğitime başlamıştır. İlk iki yıl örgün ve ekstern öğrenciye hizmet vermiştir. 1998-1999 öğretim yılında, Sanat Tarihi ve Arkeoloji Bölümü, Sanat Tarihi Bölümü ve Arkeoloji Bölümü olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Daha sonra 1999-2000 ders yılında Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü, 2007-2008 ders yılı içinde de Felsefe Bölümü açılmıştır. Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde bir yıl zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi verilmektedir. Diğer bölüm öğrencileri de, isteğe bağlı olarak İngilizce Hazırlık Sınıfı?na bir yıl devam edebilmektedir. Fakültenin amacı; kendi kültürel değerlerimizi aklın, bilimin yol göstericiliğinde ortaya çıkarmak, onları korumak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır. Bunun yanında kendisiyle barışık, çağdaş dünyayı algılayan, geleceğimizin güvencesi olan gençleri iyi birer Arkeoloji, Felsefe, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı uzmanı olarak yetiştirmektir. Mezunlar, başta öğretmenlik olmak üzere kamuda ve özel sektörde iş bulma olanağına sahiptir.

Anadolu Üniversitesi Bölümleri

Eczacılık Fakültesi
# Eczacılık

Hukuk Fakültesi
# Hukuk

Turizm Ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu
# Turizm ve Otel İşletmeciliği

Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu
# Endüstriyel Tasarım
# Moda Tasarımı

Sivil Havacılık Yüksekokulu
# Havacılık Elektrik ve Elektroniği
# Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
# Uçak Gövde-Motor Bakım

Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu
# Rekreasyon
# Spor Yöneticiliği

Edebiyat Fakültesi
# Arkeoloji
# Felsefe
# Sanat Tarihi
# Sosyoloji
# Tarih
# Türk Dili ve Edebiyatı

Eğitim Fakültesi
# Almanca Öğretmenliği
# Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
# Fransızca Öğretmenliği
# İlköğretim Matematik Öğretmenliği
# İngilizce Öğretmenliği
# İngilizce Öğretmenliği (UOLP-SUNY Cortland)
# İngilizce Öğretmenliği (UOLP-SUNY Cortland)(%50 Burslu)
# İşitme Engelliler Öğretmenliği
# Okul Öncesi Öğretmenliği
# Sınıf Öğretmenliği
# Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
# Zihin Engelliler Öğretmenliği
# Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Fen Fakültesi
# Biyoloji
# Fizik
# İstatistik
# Kimya
# Matematik

İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
# Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri
# İktisat
# İktisat (İkinci Öğretim)
# İktisat (İngilizce)
# İktisat (UOLP-SUNY Cortland)
# İşletme
# İşletme (İkinci Öğretim)
# İşletme (İngilizce)
# Maliye

İletişim Bilimleri Fakültesi
# Basın ve Yayın
# İletişim
# Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
# Sinema ve Televizyon

Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
# Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce)
# Çevre Mühendisliği
# Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce)
# Endüstri Mühendisliği
# İnşaat Mühendisliği (İngilizce)
# Kimya Mühendisliği
# Malzeme Bilimi ve Mühendisliği (İngilizce)
# Mimarlık

Anadolu Üniversitesine ait KONTENJAN, YERLEŞEN SAYISI, YERLEŞME ORANLARI, TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ, TABAN PUAN VE BAŞARI SAYILARI ile ilgili güncel bilgiler almak için buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. Üye olduğunuz sitede premium paket alarak Anadolu Üniversitesi ile iligili tüm bilgilere güncel olarak ulaşmanız mümkündür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.