Adıyaman Üniversitesi

Üniversite, Gaziantep Üniversitesi’ne bağlı olarak 27.06.1987 tarihinde kurulan Eğitim Fakültesi ve 2003 yılında kurulan Adıyaman Mesleki ve Teknik Eğitim Fakültesi, 15.12.1997 tarihinde kurulmuş olan Besni Meslek Yüksekokulu, 1988 yılında kurulmuş olan Gölbaşı Meslek Yüksekokulu ile İnönü Üniversitesi’ne bağlı olarak 12.08.1998 tarihinde kurulan Fen Edebiyat Fakültesi, 1983 yılında kurulmuş olan Adıyaman Meslek Yüksekokulu ve 2 Kasım 1996 tarihinde kurulan Sağlık Yüksekokulu ile Harran Üniversitesi’ne bağlı olarak 16.10.1997 kurulan Kahta Meslek Yüksekokulu olmak üzere üç farklı Üniversitenin oluşturduğu akademik birimlerin (3 fakülte, 1 Yüksekokul ve 4 Meslek Yüksekokulu) 1 Mart 2006 tarih ve 5467 sayılı kanunla,

17 Mart 2006 tarih ve 26111 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kanunla Adıyaman Üniversitesine bağlanmışlardır.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih HİLMİOĞLU’nun YÖK’ün 18 Ağustos 2006 tarihli toplantısında alınan kararla Tedviren Adıyaman Üniversitesine Rektör atanması ile hazırlanan Adıyaman Üniversitesinin 10 yıllık gelişme planı içerisinde yer alan Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Türk Dili Bölümü, Yabancı Diller Bölümü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü açılması öngörülmüştür.

Adıyaman Üniversitesi Bölümleri

Tıp Fakültesi
# Tıp

Sağlık Yüksekokulu
# Ebelik
# Hemşirelik

Eğitim Fakültesi
# Fen Bilgisi Öğretmenliği
# İlköğretim Matematik Öğretmenliği
# Sınıf Öğretmenliği
# Sınıf Öğretmenliği (İkinci Öğretim)
# Sosyal Bilgiler Öğretmenliği
# Okul Öncesi Öğretmenliği
# Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
# Türkçe Öğretmenliği
# Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (İkinci Öğretim)
# Sosyal Bilgiler Öğretmenliği (İkinci Öğretim)
# İlköğretim Matematik Öğretmenliği (İkinci Öğretim)
# Fen Bilgisi Öğretmenliği (İkinci Öğretim)

Fen-Edebiyat Fakültesi
# Matematik
# Türk Dili ve Edebiyatı
# Kimya
# Matematik (İkinci Öğretim)
# Sanat Tarihi
# Sosyoloji
# Fizik
# Türk Dili ve Edebiyatı (İkinci Öğretim)
# Biyoloji
# Tarih

İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
# İktisat
# İşletme
# Kamu Yönetimi

oss Düz Liseler Kalkıyor Mu ?

Adıyaman Üniversitesine ait KONTENJAN, YERLEŞEN SAYISI, YERLEŞME ORANLARI, TERCİH EDİLME İSTATİSTİKLERİ, TABAN PUAN VE BAŞARI SAYILARI ile ilgili güncel bilgiler almak için buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. Üye olduğunuz sitede premium paket alarak Adıyaman Üniversitesi ile iligili tüm bilgilere güncel olarak ulaşmanız mümkündür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.