Adet Döneminde Şiddetli Menstrüel Sancılar

Menstrüel kasılmalar veya şiddetli ağrı PMS ile bilim açıdan birbirinden farklı olaylar olmasına rağmen çoğunlukla PMS ile ilişkilidir. PMS’den şikayetçi pek çok bayanın daima ağrısız geçirdiği süreçler vardır, aynı şekilde şiddetli sancılar yaşayan ve PMS’den şikayetci olmayan bir çok bayan da vardır.

Menstrüel sancılar sırasında rahmin iç bölümü prostaglandin ismi ile adlandırlan bir hormon sağlar, bu da rahmin kasılmasına sebeb olur, genellikle ağrılıdır. Bazı bayanlar bu hormonu standart düzeyden daha fazla üretirler ve bu da kasılmalara sebeb olmaktadır, bazıları ise normal şekilde prostaglandin ortaya koyarlar fakat prostaglandin’in etkilerine karşı daha fazla tepkidirler.

Menstrüel sızılar (adet sancıları) çoğunlukla vücudun alt karın, sırt ve uyluk kısımlarında basitten şiddetliye yönelik değişen kasılmalar içerebilir. Bütün durumlarda eğer menstrüel kasılmaladan şikayetciyseniz bu durumu anlıyorsunuz ve olasılıkla bu kaslmalardan kurtulmanın yollarını arıyorsunuz.

Menstrüel sancılar çoğunlukla ibuprofen, naproksen sodyum veya aspiringibi ilaçlarla bastırılabilir. Aerobik sporlar da kasılmaların şiddetini en aza indirgeyip endorfin seviyesini yükseltmeye yardımcı olabilirler. (Endorfinler bünyenizin depresyonla ve fiziksel ağrı ile diren göstermesine yardımcı olmaktadır) 
Fakat kasılma kramplarınız varsa ılık bir küvete girmeniz sadece sancılarını azaltmakla kalmaz, aynı zamanda ruhsal gerginlik,uyumsuzluk ve stress duygularınıda tamamiyle yok eder bu bilgiler eşliğinde adet döneminde şiddetli menstrüel sancılar yaşadığınız anlarda sancılarınızı hafifletip kramplardan kurtulabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.