Açıklanamayan Olaylar

Vücut/Zihin Bağlantısı
Zihnin vücut üzerindeki etkisini çözmeye çalışan tıp dünyası henüz yolun başında. Örneğin; herhangi bir hastaya tedavi edici etkisi olmayan haplar verilip ve o hapların tedavi etkisinin iyi olduğu söylenildiğinde hastalık belirtilerinde cidde derecede azalma gözleniyor. Bilim adamları bu durumu zihnin vücudu iyileştiğine inandırmasıyla açıklıyor. Bu etkiye “placebo etkisi” deniyor.

Psişik Güçler ve Aşırı Hassas Algı
Açıklanamayan fenomenler arasında “Psişik güçler ve aşırı hassas algı” üst sıralrda yer alıyor. Pek çok insan geleceği görme ve gizemli olaylar hakkında bilgilere sahip olduğunu idda ediyor. Fakat bilim, şu ana kadar psişik güçlerin varlığını ya da yokluğunu ispatlayamadı.

Ölüm Deneyimleri ve Ölümden Sonraki Yaşam
Bazı insanlar, bir süre ölü kaldıklarını ve öldükten sonra beyaz bir tünele girdilkerini, aynı zamanda bir ışığa yöneldiklerini daha sonra da sevdikleri kişilere kavuştuklarını anlatırlar. Fakat, dirildikten sonra bu tecrübelerini kanıtlayacak somut birşey bulamadıkları için mezarın ötesi hala netliğe kavuşmuş değil. Bilim adamları ise bu olayı beyin tarafından salgılanan kimyasalların neden olduğu halüsinasyonlara bağlıyorlar. Henüz kesin bir delil olmadığı için netlik kazanmadı.

UFO’lar
Yadsınamayacak bir gerçek olan, gökyüzünde tanımalanamayan uçan cisimler(UFO) bilmin açıklayamadığı fenomenler arasında…

Dejavu
Fransızca kökenli bir sözcül olan Dejavu “önceden görülen” anlamına geliyor. Herhangi bir olayı sanki daha önce de yaşanmış gibi hissetmek durumuda henüz netlik kazanmış değil. Bazı bilim adamları, daha önceki hayatlara bağlanmış olsada, dejavu hissini insan pskilolojisinin doğal ve karmaşık yapısına bağlıyorlar.

Hayaletler
Ölülerin ruhlarından oldukça söz edilir. Hayaletlerle konuşanlar ve iletişime geçtiklerini idda eden kişiler olsa da bilimsel olarak kanıtlanmış veya çürütülmüş değil.

Aniden Ortadan Kaybolan İnsanlar
1872’de ortadan kaybolan gemi Marie Celeste’nin tayfasından Jimmy Hoffa, Amelia Earhart, ve Natalee Holloway’a kadar hiçbir iz bırakmadan kaybolan kişilerin akıbeti halen bilinmiyor. Ortada takip ededilebilecek bir iz olmadığı için bilim bu konuda bir noktaya ulaşmayı başaramadı. Kayıpların gizemi halen sürüyor.

Önsezi
Olaylar hakkında öngörüye sahip olma ve 6. his konusu hala tartışılıyor. Bilim adamalarına göre insanlar çevrelerinde neler olup bittiği farkında bile olmadan bilinçaltlarına atıyorlar. Fakat insanların karşılalştığı olayların milyonlarca olasılıksal sonucu olduğundan bu teori tüm önseziler için tam bir açıklama getiremiyor.

Kocaayak
Amerika’da yüzyılı aşkın süredir Kocaayak efsanesi devam ediyor. Ormanlık bölgede yaşayanlar, vucudu kıllarla kaplı ve çok büyük yaratık gördüklerini idda ediyorlar. Fakat yaratığın ölüsüne veya dirisine rastlanamadığı için varlığı kantılanmamıştır.

Kaynak : MYNET.COM

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.