3.Key Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak ?

KEY olarak bilinen Konut Edindirme Yardımı hesaplarındaki ikinci ödemede yaşanan sıkıntı için, Başbakan Tayyip Erdoğan el koydu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , ”2 milyar 855 milyon TL ‘lik KEY ödemelerinin iki hafta içinde Ziraat Bankası aracılığı ile yapılacağını” açıkladı. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla harekete geçen Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, KEY ödemelerinin taraflarını Hazine Müsteşarlığı’nda toplayarak, key sorunu için çözüm aradı.
Babacan başkanlığında, Hazine’de önceki gün yapılan KEY toplantısında, hak sahiplerine üçüncü kez hak tanınması kararlaştırıldı. Toplantıda ikinci KEY ödemelerinde yaşanan süre aşım krizinin çözülmesi için yasa tasarısının hazırlanması gerektiği konusunda anlaştılar.

Tasarısında, ikinci KEY ödemesi için gerekli olan hak sahibi listelerini 28 Haziran’a kadar tamamlamayan kamu kurumlarına ek süre verilecek. Bu süre ile birlikte kamu kurumlarına, üçüncü kez hak tanınmış oluyor Tasarı da acil olarak hazırlanarak Meclis’e sunulması kararlaştırıldı.

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen birinci KEY ödemesi sırasında, birçok kişi ödemeden faydalanamadı. Bunun üzerine, hükümet ikinci KEY ödemesinin hatasız olarak yapılabilmesi için, hak sahipleri ile ilgili çalışma süresini altı ay uzatmıştı. Süre 28 Haziran 2009 tarihinde bitti. SSK, uzatmaya rağmen listeyi zamanında teslim edemedi. Böylece ikinci KEY ödemeleri bir türlü ödenemedi.

Kaynak : aymoli.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.