Mide Kanaması Belirtileri Ve Mide Kanaması Tedavisi

Mide Kanaması Nedir

Üst sindirim sisteminde yer alan organlardan birisi olan midede meydana gelen kanamalara mide kanaması adı verilmektedir. Değişik nedenlerden ve hastalıklardan oluşabilir.

Mide Kanaması Belirtileri Nelerdir

Taze bir şekilde kırmızı yada kahverengi kanlı kusma, dışkının kanlı ve kahve telvesi görünümde parlak, yapışkan, siyah ve aşırı kokulu olması. Bununla birlikte makattan kan gelmesi mide kanaması belirtileri arasındadır. Bazı durumlardada gizli kanama durumu olabilir ve herhangi bir belirti vermez. Kesin tanısı endoskopi ile yapılır.

Mide Kanaması Nedenleri Nelerdir

Mide kanamasının en çok rastlanan sebebi tedavisi yapılmayan mide ülseri hastalığıdır. Alkol, aspirin ve eklem iltihabı için kullanılakta olan diğer ilaçlar mide ülserine ve iltihaplanmaya neden olup kanama yapabilir. Mide kanseri, mideye gelen sert bir maddenin oluşturduğu tahribat veya ameliyat sonrasında stres sebebiyle salgılanan mide asitinin fazla olması mide kanamasına neden olabilmektedir.

Mide Kanaması Nasıl Tedavi Edilir

Mide kanamasının tedavisi hastanelerde yapılmaktadır. Bu yüzden hasta olan kişi vakit kayvetmeden bir hastaneye gitmelidir. Tedavideki öncelikli amaç kanamanın yerinin tespit edilmesi ve kanama nedeninin öğrenilmesidir. Kanayan bölge tespit edildiği zaman kanamayı durdurabilmek için ilaç ve ısı tedavisi yapılır. Kanama durduktan sonra değişik ilaçlarla kanamanın yeniden oluşması engellenir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.