Kansızlık Nasıl Tedavi Edilir

Kansızlık tedavisinde öncelikli amaç kansızlığa sebep olan faktörlerin bulunup gidirilmesidir. Basur, fazla adet kanaması gibi nedenler bulunuyorsa tedavi edilebilir. Kansızlığın sebebi yetersiz beslenme sonucunda demir eksikliğiyse demir ve c vitamini bakımından zengin olan besinler alınarak demir eksikliği giderilir. İstirahat ve temiz havada yararlı olabilmektedir. İlerleyen kansızlık durumunda ilaç tedavisi uygulanır. Hasta fazla kan kaybetmiş ise kan nakli gerekebilmektedir.

Kan yapıcı gıda üzün, dut ve keçiboynuzu pekmezi, arı poleni ve bal kan yapıcı gıdalardı ve yararlıdır. Kansızlığa karşı vücudun demir eksikliğini azaltan çay, kahve, sigara, alkol ve koladan uzak durmak kansızlığa karşı alınabilecek önlemler arasındadır.

Hamilelikte, çocukta ve bebekte kansızlık fazla rastlanabildiği için özellikle hamilelerin ve çocukların yeterli ve dengeli beslenmeleri gerekmektedir. Eğer ihtiyaç varsa demir takviyesi yapılmalıdır. Hamilelikte çocuklarda ve bebeklerde oluşan kansızlık gelişim bozukluğuna sebep olabileceği için dikkat edilmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.