İshal Nasıl Tedavi Edilir

İshalin tedavisinde en çok dikkat edilmesi gereken en önemli konu vücudun kaybettiği sıvının tekrar vücuda geri alınmasıdır. Bu yüzden ishal olan kişiye normalinden fazla su verilmekidir.

İshal sorunu bebek ve çocuklarda ciddi miktarda su kaybetmeye yol açabildiği için bebeklerin sıkça emzirilmesi, çocuklarında fazla su içmesi gerekmektedir. Kaybedilen sıvı ve minerallerin yerine konabilmesi için ana çocuk sağlık merkezlerinden ücretsiz alınabilecek tuz şeker çözeltisini evde bir litre suda eriterek bebeğe içirin. Bu çözelti normal sudan daha iyi emildiği için vücudun sıvı ve mineral kaybını telafi etmesi daha etkili olacaktr.

İshal görülen bebeklerde anne sütü birçok hastalığa karşı etkili olduğu gibi ishale karşıda etkili ve koruyucudur. Bu yüzdne bebeğin anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Bebeğe ilk 6 ay anne sütü verilmelidir. 6. aydan sonra anne sütüyle beraber ek besinler verilmelidir ve ane sütüne 2 yaşına kadar devam edilmelidir.

Bir hekime danışmadan bebeğe ishal kesici ilaç vermeyin. Çocuklara her zaman verdiğinizden daha fazla su verin ve aç bırakmayın. Pirinç, patates, ekmek, yağsız, et sebze ve meyveler, yoğurt, muz, elma ve havuç suyu ishale karşı iyi geir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.