Zatürre Nedenleri Ve Belirtisi

Zatürre akciğerlerini iltihaplanmasındır. Üst solunum bölgesinde bulunan ve hastalığı oluşturan mikropların akciğerlere kadar giderek akciğerleri iltihaplandırması sonucunda zatürre hastalığ oluşmaktadır.

Türkiyede beş yaş altındakilerde ölümlere neden olmaktadır. Çocuk ölümlerinin yaklaşık % 50’sini oluşturmaktadır. Ölümlerin en önemli nedeni zatürre hastalığı olarak gösterilmektedir. Zatürre özellikle çocuk ve yaşlı insanlarda ağır bir şekilde seyreder.

Genellikle kış aylarında üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra görülmektedir. Bu yüzden özellikle kışın üşütmemek, kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durmak zatürreden korunmak için önemlidir.

Zatürre hastalığı virüs, bakteri, mantar, bağırsak parazitleri, akciğere giden yabancı ve zehirli kimyasallar yüzünden oluşur.

Zatürre Belirtileri Nelerdir

Yüksek ateş, öksürük, solunumda zorluk, bebekte burun deliğinin sürekli açılıp kapanması, kaburga arasında kaslarda çekilme ve iştahsızlık zatürrenin önemli belirtileri arasındadır.Zatürrede bazende balgam çıkartma görülebilir. Bebekler annelerini emmek istemezler huzursuzlardır. Solunumları hırıltılı ve rengi soluk görülür. Zatürreden Korunabilmek için herzaman olduğu gibi yeterli ve dengeli beslenme yapılması gerekmektedir. Kişisel temizlik kurallarına uyulmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.