Zatürre Belirtileri Nedenleri Ve Tedavisi

Zatürre Nedir

Halk arasında akciğer iltihaplanması olarak bilinen bir hastalıktır. Tıp dilinde ise pnömani ismi verilmektedir. Sancı, ateş ve öksürük ile ortaya çıkan tehlikeli bir akciğer rahatsızlığıdır.

Zatürre Nedenleri nelerdir

Akciğerlerin iltihaplanmasına virüs, bakteri yada mantar tarzı mikroorganizmalar neden olmaktadır. Zatüreye sebebiyet veren 30 civarında mikrooganizma tespit edilmiştir.

Zatürre Belirtileri Nelerdir

Zatürrenin en çok bilinen en belirgin belirtileri sancı, yüksek ateş ve öksürük durumudur. Zatürre olan kişide genel bir halsizlik görülmektedir. Bunlarla beraber iştah kaybıyla beraber kilo verme, yoğun dalgınlık, baş dönmeleri, şiddetli boğaz ve baş ağrısı, balgam, aşırı susuzluk, kuru ve beyaz dil tarzı belirtiler vermektedir.

Zattüre Nasıl Tedavi Edilir

Zatürrenin tedavi edilmesi için doktor şarttır. Doktor haricinde hastanın dinlenmesi ve moralinin üst seviyelerde olması gerekmektedir. Zatürre olan kişinin yanına fazla kişi giremez. Ağrı olan bölgeye içerisine sıcak su konulan şişe konur. Sıcak su buharı teneffüs ettirilir. Ateşi Yükseldiği zaman vücudu ıslak bez yardımıyla silinir. Ateş düşürücü ilaç kesinlikle kullanılmaz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.