Yunanistanda Ve Türkiye’de Deprem Uyarısı

Yunanistan’ın kuzeyinde önemli bir otoyol önceki akşam kurbağaların akınına uğrayınca, ülkeyi deprem korkusu sardı. 2008 yılında Çin’de ve geçen yıl da İtalya’da meydana gelen depremlerden önce kurbağaların büyük sürüler halinde göç etmelerinden yola çıkan bazı bilim adamları, çok yakın bir zaman içinde Yunanistan’da yeni bir deprem meydana gelebileceğini ileri sürdü.

Yunan medyasını harekete geçiren olay, önce gece milyonlarca kurbağanın Selanik yakınlarındaki Langada kentinde bir otoyolu kapatmasıyla meydana geldi. Kurbağaları çiğnemek istemeyen üç araç kaza yapınca otoyol bir süre trafiğe kapandı.

Ancak asıl gerginlik bundan sonra başladı. Bir grup İngiliz bilim adamının geçen ay yayınladığı, kurbağalarla depremler arasında doğrudan bağlantı kuran raporu hatırlatan bazı sismologlar Yunanistan’da 24 saat içinde deprem meydana gelebileceğini iddia etti.

KURBAĞALAR DEPREMİ SEZEBİLİYOR

İngiltere’deki Açık Üniversite’den bir grup bilim adamı, geçen ay yayınladıkları bir raporda, kurbağaların depremi önceden sezebildiğini ileri sürmüşlerdi.

Rapora göre, 6 Nisan 2009’da İtalya’nın Aquila kentinde meydana gelen ve 300 kişinin ölümüne, 40 bin kişinin de evsiz kalmasına yol açan depremden birkaç gün önce bölgedeki kurbağaların göç etmişti.

Aynı rapora göre, 5 Mayıs 2008’de de Çin’in orta bölgelerinde kurbağa göçü yaşanmış ve 12 Mayıs’ta orta Çin’de 12 bin kişinin ölümüne yol açan büyük deprem meydana gelmişti.

Bu arada bilim adamları depremin Türkiye’yi de etkileyebileceğini belirtiyor.

EROĞLU’NDAN AÇIKLAMA

Sapanca’da katıldığı Çevre Yönetimi Çalıştayı’nı takep eden gazetecilerin sorularını cevaplandıran Çevre Bakanı Veysel Eroğlu kurbağaların karayoluna çıkmalarını uzmanların, “Türkiye ve Atina’da 24 saat içerisinde deprem olabilir” şeklinde yorumlarla ilgili soruyu şöyle cevaplandırdı:

“Hayvanların hassas olduğunu biliyoruz. Sadece depremden dolayı değil, başka şeylerden dolayı da olabilir. Sadece depremin habercisi olduğunu söylemek yanlıştır. Bir de halkı tedirgin etmek de yanlıştır. Biliyorsunuz Marmara Depreminden sonra herkes birşeyler söylemeye başladı. İşte ‘Artıçılar geliyor. Çıkın evlerde oturmayın’ falan diye. Bir yerde bir kuyuda sıcaklık aniden artmış. Ben de o tarihte Kartal Şube Müdürümüze talimat verdim ve araştırttım. Meğer aşağı inen motor ısınmış ve suyu ısıtmış. İlim adamı da bunu deprem habercisi olarak yansıtıyor. Bunu hemen ilan ettik. Meselenin özü budur. Neredeyse 10 milyon vatandaşı evlerine tekrar soktuk. Bu tür şeyler sansasyon haberler. Doğru değildir. İlmi olarak tespit edilip ona göre cevap verilmesi lazım.”

Orman yangınları konusunda da yaz sezonu öncesinde piknikçileri dikkatli olmaları yönünde uyaran Eroğlu, “Yağışlı bir kış dönem geçirdiğimiz için otlarımız baya uzadı. Özellikle bazı bölgelerde Güney ve Ege’de otlarımız kurumaya başladı. Her hangi bir izmarit atıldığı zaman yangın tehlikesi var. Vatandaşlarımızın piknik alanlarındaki ateşleri söndürmesi lazım. Bu ormanlık alanlardaki sürücülerimizin bu gibi hususlara dikkat etmesi lazım. Anız yangını gibi bir takım yangınların olmaması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Kuzey Kıbrıs’ta başlaya orman yangınına da değinen Bakan Eroğlu iki yagın söndürme helikopterinin gönderildiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mesela bugün Kıbrıs’ta bir yangın oldu. İki tane helikopterimizi oraya gönderdik. İki helikopter bir tanesi gitti bir tanesi de yolda. Bunun gibi hassas olmamız gerekiyor. Biz hazırlıklıyız. Mükemmel bir sistem kurduk. Dünyanın ileri teknolojisine sahibiz. Kameralı takip sitemimiz gözetleme kulelerimiz var. Acil müdahale ekiplerimiz var 15 dakikada yangına müdahale ediyoruz. Geçmişte 1 saatte müdahale ediyorduk müdahalenin çok hızlı yapılması çok önemli. Vatandaşlarımız yangını gördükleri zaman alo 177’ye haber vermeleri gerekiyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.