Verem Belirtileri Ve Tedavisi

Verem hastalığı üç devrede gelişmektedir. Birinci devrede hastade gelen bir yorgunluk hali, iştahsızlık, sırt ağrısı, öksürme ve 38 derece civarında yüksek ateş. Veremde bu aşamada tüberkül ismi verilen iltihaplı bölgeler oluşmaktadır.

İkinci devrede herhangi bir belirti oluşmaz. Ancak basiller bütün vücuda yayılıp deri, eklemler, kemikler, böbrekler, bağırsaklar, karın ve beyin zarına yerleşmektedirler. Bu aşamada tedavi başlanmamışsa vücudun direnci azalmaya başlamaktadır.

Üçüncü devrede ise verem basilleri kan yada lenf kanalıyla yayılmaya devam ederler. İnsanda yorgunluk, balgamlı bir şekilde oluşan öksürük, akşamları kendini gösteren hafif ateş, iştahsızlık ve gece uykuda terlemeler görülmektedir. Bu aşamada tedavi edilmezse diğer akciğerde hastalık kapabilir.

Verem Nasıl Tedavi Edilir

Veremi tedavi etmenin ilk yolu iyi beslenme ve temiz havadır. Bunlarla beraber genel sağlık ve moralin korunması vücüt direncinin artması ve iyileşme açısından çok önemlidir. Hasta olan kişinin tanısı konulduktan sonra kesinlikle en az 6 ay süre ile değişik antibiyotikler olmak üzere ilaç tedavisi görmesi gerekiyor. İlaç tedavisinin sonunda iyileşme görülmekte olan hastalar belirli aralıkla verem savaş dispanserinde kontrol edilirleri.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.